Wykorzystanie Sztucznej Inteligencji w Kolonoskopii

Sztuczna inteligencja (SI) dokonała ogromnego postępu w rewolucjonizowaniu branży ochrony zdrowia, a Departament Spraw Weteranów (VA) teraz wykorzystuje tę innowacyjną technologię w kolonoskopii. Głównym celem jest poprawa wykrywania polipów, co ma zapobiec rozwojowi raka jelita grubego u weteranów.

Rak jelita grubego dotyka znaczną liczbę weteranów, z około 4,000 diagnozami rocznie. Weteran Korpusu Piechoty Morskiej, Kevin Huggard, wyraża optymizm co do integracji SI w tej dziedzinie, rozpoznając jej potencjalne korzyści zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów.

Od uruchomienia pod koniec 2022 roku Narodowego Programu Badań na Obecność Krtani, VA wdrożyło około 300 urządzeń SI w ponad 100 placówkach VA na terenie całego kraju, w tym w renomowanym systemie opieki zdrowotnej Durham VA.

Dr Ziad Gellad, Główny Gastroenterolog w systemie opieki zdrowotnej Durham VA, uważa, że ​​wykorzystanie SI w opiece zdrowotnej jest jeszcze w powijakach. Podkreśla on kluczową rolę wykrywania polipów w badaniach przesiewowych na raka jelit, zwłaszcza podczas kolonoskopii. SI działa jako dodatkowy zbiór oczu, poprawiając zdolność do identyfikacji polipów, które mogłyby pozostać niezauważone.

W przeciwieństwie do tradycyjnych technik kolonoskopowych, SI nie zmienia samej procedury. Zamiast tego, stosuje prostą metodę podświetlania obszarów zainteresowania zielonymi polemi na ekranie, prowadząc lekarzy do polipów, nawet tych drobnych. Porównując obrazy z procesora z własnym systemem, technologia SI jest w stanie zidentyfikować polipy, które wcześniej były wykrywane jedynie przez obserwację ludzką.

Według VA, SI zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia polipów o ponad 14% podczas kolonoskopii. Jednak ważne jest zauważenie, że system SI nie jest nieomylny. Chociaż SI stanowi cenne wsparcie, jego dokładność nie jest jeszcze doskonała. Czasami może identyfikować inne cechy na śluzówce jelita, które przypominają polipy, ale nie są faktycznie niebezpieczne. Oznacza to, że lekarze muszą poświęcić więcej wysiłku poznawczego, aby analizować i rozróżniać znaczenie podświetlonych pól. Niemniej jednak, dr Gellad podkreśla, że dodatkowe intelektualne zaangażowanie jest uzasadnione, biorąc pod uwagę korzyści z kierowania uwagi na nieprawidłowe obszary jelita.

Dr Gellad potwierdza, że większość polipów nie przekształca się w raka. Jednak, ze względu na brak niezawodnej metody określenia potencjalnego złośliwości każdego polipa podczas kolonoskopii, standardową praktyką jest usunięcie wszystkich polipów. Przyszłe obietnice SI w kolonoskopii obejmują możliwość technologii rozróżnienia, czy polip przekształci się w raka. Ta rewolucyjna zdolność pomogłaby lekarzom podejmować świadome decyzje, czy należy usunąć polip czy nie.

Wraz z rozwojem baz obrazów i wzrostem mocy obliczeniowej, rola SI w kolonoskopii prawdopodobnie wykraczać będzie poza prostą detekcję polipów, aby obejmować dokładne diagnozy. Ten przełomowy rozwój niewątpliwie zrewolucjonizuje praktykę gastroenterologii. Weterani skorzystają z dodatkowej warstwy ochrony przed rakiem jelita grubego, ponieważ technologia SI poprawia efektywność i dokładność procedur przesiewowych.

Integracja SI w opiece zdrowotnej to ekscytujący nowy obszar. Podczas gdy na terenie całego kraju przeprowadzono ponad 120,000 kolonoskopii przy użyciu technologii SI, to dopiero początek. Dr Gellad podkreśla, że prywatność pacjenta nie jest naruszana, ponieważ wszystkie obrazy pozostają bezpiecznie w systemie.

Podsumowując, wdrożenie SI w kolonoskopii ma potencjał znaczącej poprawy wykrywania polipów i zapobiegania postępowi raka jelita grubego u weteranów. Ta technologia stanowi znaczący krok naprzód w opiece zdrowotnej, a jej dalszy rozwój przyniesie dalsze postępy w dziedzinie gastroenterologii.

FAQ

Privacy policy
Contact