Efektywność systemów monitorujących stosowanie pasów bezpieczeństwa i jazdę pod wpływem alkoholu

Wkrótce w Wielkiej Brytanii pojawią się nowe kamery wyposażone w sztuczną inteligencję, mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Urządzenia te zostaną rozmieszczone w dziesięciu regionach Wielkiej Brytanii i będą monitorować kierowców łamiących przepisy dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa oraz prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwym.

Mandaty dla kierowców, którzy nie zapięli pasów bezpieczeństwa lub korzystali z telefonów komórkowych podczas jazdy, mogą sięgnąć nawet 1000 funtów. Dodatkowo, kierowcy ci otrzymają 6 punktów karncyh na swoich prawach jazdy. Nowe urządzenia, które znajdują się na etapie testów od 2021 roku, mają zdolność rejestrowania kierowcy i pasażerów z wielu różnych kątów, dzięki zastosowaniu wielu obiektywów.

Poszerzone testy, planowane do marca 2025 roku, obejmują renomowane siły policyjne, takie jak Police Durham, Greater Manchester Police, Humberside, Staffordshire, West Mercia, Northamptonshire, Wiltshire, Norfolk, Police Thames Valley i Sussex. Celem jest zwiększenie świadomości wśród kierowców dotyczącej ich zachowania na drodze.

Naukowcy działający w tym obszarze ujawniają znaczne ryzyko związane z niektórymi nawykami kierowców. Osoby korzystające z telefonów komórkowych podczas jazdy są czterokrotnie bardziej narażone na kolizję drogową. Ponadto, osoby niezapięte pasami bezpieczeństwa zwiększają swoje ryzyko śmierci w wypadku drogowym dwukrotnie.

Matt Staton, Kierownik Krajowego Dostarczania Bezpieczeństwa Użytkowników Dróg, podkreślił wagę podjęcia działań w celu zmniejszenia liczby ofiar na drodze. Stwierdził, że „Uważamy, że wykorzystanie takiej technologii sprawi, że ludzie w poważny sposób rozważą swoje zachowanie za kółkiem. Będziemy nadal inwestować w technologię, która może przyczynić się do zapewnienia, że wszyscy korzystający z naszych dróg wracają bezpiecznie do domu.”

Wprowadzenie kamer AI ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze, dlatego także kluczowe jest, aby kierowcy przestrzegali przepisów i priorytetem stawiali odpowiedzialną jazdę. Brak poszanowania tych zasad może skutkować konsekwencjami, włączając w to kary finansowe i punkty karności mogące mieć długoterminowe konsekwencje dla uprawnień do prowadzenia pojazdów.

FAQ

Privacy policy
Contact