Nowa linia iPhone’a wzmocni możliwości sztucznej inteligencji poprzez integrację chmury i urządzenia.

Apple zamierza wzmocnić możliwości sztucznej inteligencji (AI) iPhone’ów poprzez wprowadzenie iOS 18. Nowe zaawansowane funkcje AI będą wymagać znacznych zasobów pamięci, co oznacza, że iPhone 15 Pro lub iPhone 15 Pro Max z odpowiednio dużą ilością RAM-u będą niezbędne. Przewiduje się, że kolejna seria iPhone’ów, iPhone 16, będzie posiadać taką samą ilość RAM-u, czyli imponujące 8 GB.

Połączenie AI w urządzeniu i w chmurze

Apple planuje ułagodzić ograniczenia pamięci w iPhone 16, oferując hybrydowe podejście łączące przetwarzanie w urządzeniu z funkcjami AI w chmurze. Wskazuje się, że wynalezienie tak zaawansowanych chmurowych modeli językowych wymaga znacznych nakładów, co przekłada się na długi okres prac rozwojowych dla Apple.

Analizy Ming-Chi Kuo podkreślają, że Apple aktywnie rozwija zarówno chmurowe, jak i w urządzeniu duże modele językowe (LLM). Jednakże sugeruje, że spektakularne postępy przekraczające obecne oczekiwania rynkowe w momencie WWDC 2024 są mało prawdopodobne. Chmurowe LLM-y wymagają długiego czasu szkolenia, a rozwój w urządzeniach jest obecnie ograniczony przez 8 GB RAM-u w iPhone 16.

Wcześniejsze spekulacje sugerowały, że Androidy mogą potrzebować nawet 20 GB RAM-u, aby sprawnie przetwarzać AI na pokładzie. W przeciwieństwie do tego, Apple bada metody redukcji zależności od RAM-u poprzez przechowywanie znaczących modeli językowych na pamięci flash. Ponieważ funkcje AI w urządzeniu działają szybciej niż rozwiązania w chmurze, Apple zdecydowanie preferuje wzmocnienie możliwości AI w urządzeniach mobilnych.

Ważne pytania i odpowiedzi:

Jakie ulepszenia w dziedzinie AI można spodziewać się w nowej linii iPhone’ów?
Nowa linia iPhone’ów, szczególnie modele takie jak iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max, będzie posiadać zaawansowane możliwości AI wsparte imponującym 8 GB RAM-u. Te ulepszenia prawdopodobnie dotyczyć będą modeli językowych, rozpoznawania obrazów i głosu, oraz ewentualnie innych funkcji sterowanych przez AI.

Dlaczego Apple przyjmuje hybrydowe podejście do przetwarzania AI?
Apple stosuje hybrydowe podejście do przetwarzania AI w iPhone 16 w celu zniwelowania ograniczeń pamięci w urządzeniu. Oznacza to integrację przetwarzania w urządzeniu z usługami w chmurze, aby zwiększyć wydajność i możliwości, nie będąc ograniczonym pojemnością pamięci RAM urządzenia.

Jakie wyzwania wiążą się z rozwojem dużych modeli językowych (LLM) dla urządzeń mobilnych?
Wyzwania obejmują zapotrzebowanie na duże zasoby pamięci, czas potrzebny do rozwoju i szkolenia zaawansowanych modeli językowych, oraz balans między przestrzenią w urządzeniu, wydajnością oraz prywatnością użytkownika.

Kluczowe wyzwania lub kontrowersje:

Obawy dotyczące prywatności: Integrowanie chmurowego AI rodzi pytania o prywatność użytkownika, ponieważ dane mogą być przesyłane do chmury celem przetwarzania.
Ograniczenia urządzeń: Wysokie wymagania RAM-u i mocy obliczeniowej dla AI mogą wykluczyć starsze modele iPhone’ów z dostępu do najnowszych funkcji AI, potencjalnie prowadząc do frustracji użytkowników lub wymuszonej dezaktualizacji.
Ograniczenia rozwoju: Opracowanie efektywnych LLM-ów, które działają przy ograniczonej pojemności urządzenia i zachowują standardy wydajności, to istotne wyzwanie.

Zalety i Wady:

Zalety:
Ulepszone możliwości AI: Użytkownicy mogą oczekiwać poprawionej funkcjonalności w obszarach takich jak przetwarzanie języka naturalnego i asystent osobisty.
Wyższa wydajność: Połączenie przetwarzania w urządzeniu i chmury może zapewnić równowagę między szybkim przetwarzaniem a zaawansowanymi możliwościami AI.
Ciągłe doskonalenie: Chmurowe AI może ciągle się uczyć i aktualizować, dostarczając użytkownikom najnowszych modeli bez konieczności aktualizacji urządzeń.

Wady:
Zwiększona zależność od internetu: Chmurowe przetwarzanie AI wymaga stabilnego połączenia internetowego, co może utrudniać funkcjonowanie w obszarach o słabej łączności.
Prywatność i bezpieczeństwo: Przechowywanie i przetwarzanie danych w chmurze może skutkować podwyższonymi ryzykami bezpieczeństwa i obawami o prywatność.
Wykluczenie starszych urządzeń: Prawdopodobnie tylko nowsze modele iPhone’ów z większą ilością RAM-u będą wspierać zaawansowane możliwości AI, co może prowadzić do wykluczenia użytkowników starszych modeli.

Zalecane powiązane linki:

– Aby uzyskać więcej informacji na temat produktów Apple i ich możliwości, odwiedź oficjalną stronę Apple pod adresem Apple.com.
– Aby dowiedzieć się więcej na temat aktualnych debat dotyczących AI i prywatności, odwiedź stronę Electronic Frontier Foundation pod adresem EFF.org.

Dążenia Apple do wzmocnienia możliwości AI w linii iPhone’ów stanowią część ogólnego trendu przemysłu ku bardziej inteligentnym, bardziej proaktywnym urządzeniom mobilnym. W miarę rozwoju obliczeń w chmurze oczekuje się, że synergia między przetwarzaniem w urządzeniu a usługami w chmurze stanie się coraz bardziej istotnym aspektem technologii smartfonów.

Privacy policy
Contact