Elbląg: Pamiętajmy o osobach samotnych

Temperatura na zewnątrz, zarówno w nocy jak i w dzień spada poniżej zera. Takie ochłodzenie może być szczególnie niebezpieczne dla osób bezdomnych. Widząc osobę narażoną na wychłodzenie pomóżmy jej i nie bądźmy obojętni.

Okres zimowy, gdy temperatury spadają poniżej zera, to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz niezaradnych życiowo i nadużywających alkoholu. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu. Policjanci odwiedzali miejsca, gdzie mogą przebywać takie osoby. Kontrolowali pustostany, węzły ciepłownicze, klatki schodowe i piwnice.

Policjanci dzielnicowi składają również wizyty u osób w podeszłym wieku i samotnych sprawdzając, czy mieszkańcy zaopatrzeni są w opał, ciepłe ubrania oraz pożywienie. Namawiają do korzystania z noclegowni, świetlic dziennego pobytu oraz informują o innych formach pomocy, jakie oferują instytucje pomocowe.

– Skuteczność naszych działań, uzależniona jest także od aktywności mieszkańców – mówi podinsp. Piotr Cioła naczelnik Wydziału Prewencji Kryminalnej i Wykroczeń KMP w Elblągu. – Apelujemy do elblążan o informowanie policji lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują.

Telefon 800 165 320 – to bezpłatna całodobowa infolinia dla osób bezdomnych działająca w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Olsztyn.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

Tomki,Krzysie i Janusze. Na ogół sterani życiem i śmierdzący denaturatem albo zasikanymi łachami. Znajdziesz ich w piwnicach, na klatkach w kanałach centralnego ogrzewania.
Ilu z nich zapije i nie wróci do swoich legowisk ? Ilu zabierze mróz ilu marskość wątroby, a ilu odejdzie bo przyszedł ich czas ? Kiedyś byli dziećmi, potem stały przed nimi perspektywy.
Wielu ma rodziny które porzucili dla butelki czegoś co poprawiało im świat. Świat się zmienił, a oni zostali gdzie byli. Życie.

KMP Elbląg