Mocne kino w „Światowidzie”

 „Sputnik nad Polską” już w marcu będzie dokładnie nad Elblągiem. Zapraszamy od 20 do 22 marca do Kina Światowid na projekcje w ramach 11 edycji Replik Festiwalu Filmów Rosyjskich.

Festiwal „Sputnik nad Polską” po raz pierwszy został zorganizowany w Warszawie w 2007 roku. Jego pomysłodawcy zauważyli, że w naszym kraju brak jest filmów tworzonych w Rosji. Obecnie festiwal odbywa się w kilkudziesięciu miastach Polski. Są na nim prezentowane najnowsze rosyjskie filmy fabularne, dokumentalne oraz animowane.

Program Replik 11. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w Kinie Światowid:

„Arytmia” 20 marca (wtorek) 18:00

Oleg jest utalentowanym lekarzem pracującym w pogotowiu ratunkowym. Jeździ karetką i zdaje sobie sprawę z tego, że jego przyjazd może całkowicie odmienić sytuacje. Dlatego stara się dać z siebie wszystko i dokonywać rzeczy niemożliwych. Takie życie Olega, który pracę przekłada nad rodzinę, męczy jego żonę, która decyduje się na rozwód.

Reżyseria: Boris Chlebnikow

Obsada: Aleksander Jatsenko, Irina Gorbacheva, Nikolay Shrayber, Sergey Nasedkin, Maksim Lagashkin

Produkcja: Rosja, Finlandia, Niemcy, 2017

Czas: 112 min

„Dama pikowa” 21 marca (środa) 18:00

Śpiewaczka operowa Sofia Mayer wraca do Rosji po wielu latach emigracji. Diwa chce wystawić „Damę pikową” Piotra Czajkowskiego na scenie, na której debiutowała. Aktorów biorących udział w przedstawieniu, które może okazać się wydarzeniem sezonu, czeka duża popularność. Na to właśnie liczy Andriej, młody śpiewak zespołu operowego. Jest on gotowy zrobić wszystko, żeby wcielić się w rolę Hermana.

Reżyseria: Paweł Łungin

Obsada: Kseniya Rappoport, Ivan Yankovskiy, Mariya Kurdenevich, Igor Mirkurbanov, Natalya Kolyakanova

Produkcja: Rosja, 2016

Czas: 124 min

„Bliskość” 22 marca (czwartek) 18:00

Akcja filmu częściowo opartego na prawdziwych wydarzeniach toczy się pod koniec lat 90. w Nalczyku na północnym Kaukazie. Nieznani sprawcy porywają młodego Żyda, syna właściciela warsztatu samochodowego. Rodzice otrzymują żądanie okupu. W centrum wydarzeń jest jednak siostra porwanego, buntowniczka Iłana. Tylko ta młoda Żydówka jest w stanie wyrwać swoich bliskich z opresji i ocalić brata.

Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Kantemira Bałagowa, który jest uczniem Aleksandra Sokurowa.

Reżyseria: Kantemir Bałagow

Obsada: Darya Zhovnar, Olga Dragunova, Artyom Tsypin, Nazir Zhukov, Veniamin Kac

Produkcja: Rosja, 2017

Czas: 118 min

Agnieszka Pastuszka

Od Redakcji – Kto nie widział „Stalkera” nie wie nic o kinie. „Sputnik” nadal wypałnia nisze w komerycjnej ofercie akcji i reakcji .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.