"Amber Route"

„Amber Route”- Szlak Bursztynowy w Światowidzie

Przed kilku laty Mennica Polska wydała serię srebrnych i złotych, zdobionych bursztynem monet „Amber Route – Szlak Bursztynowy”, a wśród nich monety o nominale 1 i 5 dolarów nowozelandzkich, promujące Elbląg – miasto na bursztynowym szlaku. I właśnie bursztynowi w dziejach Elbląga i dawnych Prus poświęcone zostanie  marcowe spotkanie z cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. Tytuł seansu, na który zapraszamy w najbliższą środę, 7 marca o godzinie 18.00, brzmi „Złoto północy – na bursztynowym szlaku”.

Bałtycki bursztyn znany był już z starożytności. Do Grecji i Rzymu docierał od V w. p.n.e. dzięki wymianie handlowej, w której pośredniczyli Celtowie. Dopiero w I wieku n.e. sami Rzymianie dotarli do Sambii rozwijając handel bursztynem na dużą skalę.

Krzyżacy utrzymywali w tej dziedzinie monopol, a za jego złamanie stosowali nawet karę śmierci. Również dziś bursztynowi towarzyszą wielkie emocje. Zwłaszcza, że gros jego pokładów eksploatowanych jest nielegalnie, a urobek przechwytywany przez mafię. Domniemany bursztynowy skarb rozbudza wyobraźnię w związku z planami przekopu Mierzei Wiślanej. Wszystko to powinno zachęcić do odwiedzenia w środę kina Światowid, zwłaszcza że pokazane będą zupełnie nieznane filmy.

– Najstarszy film, który zamierzam wyświetlić w środę widzom, pokazuje jak łowiono bursztyn w falach Bałtyku – zapowiada Juliusz Marek. – Będzie też przedwojenna kronika z jedynej na świecie przemysłowej kopali bursztynu w Palmnikach w Sambii (dziś Jantarnyj w Obwodzie Kaliningradzkim). W innym filmie kopalnię tę zobaczymy w czasach ZSRR, a także po jego upadku, gdy wokół kopalni wyrastały bieda-szyby.

Dziś miejscowość Jantarnyj jest jedną z atrakcji wycieczek po Obwodzie Kaliningradzkim. Może więc warto dowiedzieć się więcej na jej temat, zwłaszcza w przeddzień organizowanych również w Kaliningradzie mistrzostw świata w piłce nożnej.

Seans „Złoto północy – na bursztynowym szlaku” rozpocznie się w środę, 7 marca o godz. 18:00 w Kinie Światowid. Organizatorami cyklu  są: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i telewizja TRUSO.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. Elbląg i Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne. Patroni medialni,  to Dziennik Elbląski oraz Elbląska Gazeta Internetowa „PortEl.pl”. Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.