Η τενίστρια Μαρί Μπενουά κερδίζει το τουρνουά ITF στη Σουηδία.

Η βελγική τενίστρια, Μαρί Μπενουά, πέτυχε μια νίκη στο τουρνουά ITF Ystad που πραγματοποιήθηκε στις αργυρές γηπεδικές εγκαταστάσεις στη Σουηδία. Σε συνεργασία με την Ολλανδή παίκτρια Λέσλεϊ Πατινάμα Κέρκχοφ, η Μπενουά επέδειξε εξαιρετική δεξιοτεχνία και αποφασιστικότητα σε όλο τον τελικό αγώνα ενάντια στις ρωσικές αντιπάλους, Αλέβτινα Ιμπραγιμόβα και Άννα Ζυράνοβα.

Το δίδυμο εξασφάλισε μια εντυπωσιακή νίκη σε δύο σετ με σκορ 6-3, 6-1, σε έναν αγώνα που διήρκησε 1 ώρα και 12 λεπτά. Αυτή η νίκη αποτελεί το 12ο τίτλο διπλών για τη Μπενουά στο πρωτάθλημα ITF, και τη δεύτερη νίκη της φέτος. Γνωστή για το υψηλό επίπεδο της τόσο στα μονά όσο και στα διπλά, η 29χρονη Μπενουά, που προέρχεται από την Eupen, κατέχει επί του παρόντος την 233η θέση στην παγκόσμια κατάταξη μονών.

Η εντυπωσιακή πορεία της Μπενουά περιλαμβάνει συνολικά 15 τίτλους στα μονά της ITF, αποδεικνύοντας τη συνέπειά της και το ταλέντο της στο επαγγελματικό κύκλωμα του τένις. Αυτή η πιο πρόσφατη νίκη προσθέτει άλλο ένα κομμάτι στο φέρελπι και ενισχύει περαιτέρω τη φήμη της ως ένα δυνατό παράγοντα στον κόσμο του τένις.