Zakaz kąpieli w rzece Elbląg

Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM w Elblągu przypomina o obowiązującym zakazie kąpieli w rzece Elbląg.

Zakaz kąpieli w rzece Elbląg  
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 2013 r. w sprawie ustalenia granicy portu morskiego w Elblągu od strony lądu, rzeka Elbląg znajduje się w granicach ww. portu. Zarządzeniem Nr 5 Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni z dnia 20 lutego 2013 r. (§96 pkt.7) został wprowadzony i nadal obowiązuje m.in. zakaz kąpieli i nurkowania. Są miejsca, w których nieodpowiedzialne osoby kąpią się, ryzykując życie i zdrowie. Do takich miejsc z pewnością można zaliczyć rzekę Elbląg w rejonie mostu kolejowego, a także tzw. „ciepłą wodę”. Informujemy, że służby bezpieczeństwa i porządku przy wykorzystaniu sprzętu pływającego będą patrolować rzekę Elbląg. Za złamanie zakazu kąpieli grozi mandat karny – do 250 zł lub kara nagany.

Kara nagany czy 250 zł to nic w porównaniu z traumą rodzica, który chowa swoje nastoletnie dziecko które zabrała woda.

Niestety już od 6 lat nieczynne jest kąpielisko miejskie na ulicy Spacerowej, które pomimo fatalnego stanu technicznego w letni dni było oblegane przez dzieci i młodzież .

Ostatnio na sesji Rady Miejskiej głos w tej sprawie zabrał zarówno Mariusz Lewandowski od lat poruszający temat konieczności jego rewitalizacji jaki radny Andrzej Tomczyński wyrażający wątpliwości co do potrzeby takiej rewitalizacji.

W roku 2012 na Jeleniej Dolinie doszło do wypadku samochodowego w którym zginał 19 letni pasażer brawurowo jadącego nad najbliższego Elblągowi zbiornika wodnego samochodu.

W roku 2012 i 2013 doszło do kilku utonięć w rejonie Ciepłej Wody . Najtragiczniejsze było utonięcie 9 latka po którym w trakcie jednej z debat o kwestie bezpieczeństwa zapytany został Premier Donald Tusk. Zdaniem Premiera zapewnienie bezpieczeństwa dzieci to jedno z najważniejszych zadań samorządu lokalnego . Kąpielisko na ulicy spacerowej nie było idealne doszło tam do wyjątkowego w skali krasu utonięcia ratowniczki WOPR w trakcie treningu co zainicjowało postępowanie sądowe wobec WOPR o czym pisaliśmy w pierwszym papierowym wydaniu naszej gazety w roku 2016. Kąpielisko nadal nie pracuje a w Elblągu można skorzystać jedynie z basenów krytych płatnych.

Radni Prawa i Sprawiedliwości w ramach programu Elblążanin Plus powinni szybko wypracować politykę darmowego dostępu dzieci do obiektów basenowych bo może się okazać że jesienią z proponowanych obniżek cen biletów dla uczniów skorzysta ich mniej niż zakończyło rok szkolny w czerwcu , a na cmentarzach przybędzie kilka małych nagrobków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.