Warsztaty batiku „Pod biało-czerwonym sztandarem”

Już niedługo, bo 25 maja, mieszkańcy Przezmarka i okolic będą mieli okazję, żeby w praktyce zapoznać się z techniką batiku oraz w symboliczny sposób uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości.

 

Podczas warsztatów uczestnicy wykonają płócienne sztandary w technice batiku. Motywem przewodnim warsztatów, a zarazem inspiracją wykonanych prac będzie historia Polski, a w szczególności jubileusz odzyskania niepodległości przez Polskę.

Batik, to pradawna technika malowania tkanin woskiem i barwnikami. Tradycyjne kolory batiku to odcienie ziemi, czyli stonowana paleta brązów i rudości, te barwy były najprostsze do uzyskania z naturalnych barwników. Z upływem czasu zaczęto stosować żywe kolory z syntetycznych barwników. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z procesem tworzenia batiku od podstaw, począwszy od zaprojektowania tkaniny, poprzez nakładanie wosku i barwienie, aż po utrwalanie i usuwanie nadmiaru wosku. Technika ta nie tylko pozwala na rozwój kreatywności, ale także uczy cierpliwości, dokładności i przewidywania.

Warsztaty skierowane są do młodzieży i osób dorosłych z Przezmarka i okolicznych miejscowości.

 

Warsztaty są częścią projektu „Przyszłość sztuki przeszłości”, współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.

 

Warsztaty odbędą się w świetlicy w Przezmarku, 25 maja, w godz.: od 11.00 do 13.00. Liczba miejsc jest ograniczona, a o udziale zdecyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmowane są mailowo ewa.bednarska@swiatowid.elblag.pl lub telefoniczne 55 611 20 64.  Udział w warsztatach jest bezpłatny.

 

Organizatorzy:

Stowarzyszenie „Jantar”

oraz

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.