Finanse

Warmia i Mazury ofiarami polityki podatkowej ?

Gruza: Nie ma możliwości naprawy ustaw o CIT i PIT

Uszczelnianie VAT-u jest już na ostatnim etapie i teraz czas uprościć przepisy. W przypadku podatków dochodowych prawdopodobnie konieczne będzie napisanie prawa od nowa – powiedział w wywiadzie dla wtorkowego wydania „Dziennika Gazety Prawnej” Paweł Gruza, wiceminister finansów.

(Ministerstwo Finansów)

„Na pewno są ustawy, które trzeba napisać na nowo. Ustawa o PIT jest naprawdę wymagająca dla czytelnika, potrzebne są nowe racjonalne przepisy. W wielu państwach są one prostsze. Z drugiej strony legislacyjne zapisy mogą być skomplikowane, ale dla podatnika efekt musi być prosty. Wydaje mi się, że obecnie nie ma możliwości naprawy ustaw i PIT i CIT, bo obowiązujące przepisy osiągnęły kres swoich możliwości. Rosnące skomplikowanie prowadzenia działalności gospodarczej, globalizacja, wymogi międzynarodowe spowodowały, ze przez ponad 20 lat wielokrotnie nowelizowano te ustawy i dzisiaj nie są one przyjazne, ani proste dla podatników. Nie należy już ich poprawiać, tylko napisać od początku. Teraz chcemy w nich odzwierciedlić progospodarcze, propinwestycyjne podejście państwa” – powiedział wiceminister Gruza.

Wiceminister zapytany co dalej ze stawkami VAT, bo na tym poziomie pozostaną one do końca roku, a w 2019 r. powinny automatycznie spaść powiedział: „to jest decyzja kierownictwa MF, rządu i większości parlamentarnej dotycząca tego co zrobić z nominalną wysokością stawek. Ta dyskusja jest dopiero przed nami. Można powiedzieć, że nasza obecna stawka jest nieco powyżej średniej unijnej.”

„Trzeba też mieć na uwadze okoliczności geograficzne, czyli jak dzisiaj wygląda VAT w naszym regionie. Do tego oczywiście musimy w naszej decyzji uwzględnić dużą reformę stawek VAT, która niedawno zaproponowała Komisja Europejska. Dzięki tym zmianom gorset w stosowaniu zróżnicowanych stawek podatku jest nieco luźniejszy i warto obserwować, jak z tego będą korzystali nasi sąsiedzi. Decyzja jest więc dość skomplikowana i będzie wypadkową kilku czynników” – dodał.(PAP)

Źródło: PAP

Podczas spotkania dotyczącego budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk otrzymał Petycję w sprawie rozszerzenia procedury zwrotu podatku Vat na niektóre usługi świadczone na rzecz obcokrajowców na terenie strefy przygranicznej.

 

Usługi które związane są z hotelarstwem, ochroną zdrowia, poprawą kondycji fizycznej czy urodą są ściśle związane z daną osobą i podlegają pewnej formie „eksportu” i o ile ich nabywcą jest osoba nie będąca podatnikiem podatków pośrednich unii europejskiej i  powinna móc podatek ten otrzymać opuszczając jej granice.

Podobnie rzecz się ma z remontami samochodów czy łodzi a Elbląg posiada najpiękniejszą w Polsce tradycję stoczniową . Mało kto w Polsce chce dziś pamiętać że Stocznia Gdańska założona została jako filia stoczni w Elblągu a nazwisko Ferdinanda Gottloba Schichaua do dziś widnieje na murach opuszczonych hal produkcyjnych.

Podczas spotkania Poselskiej Komisji Morskiej w Tolkmicku Pan Minister poinformował że właśnie Ministerstwo Finansów sprzeciwiło się zaproponowanym rozwiązaniom z racji uszczelniania systemu podatkowego Rzeczypospolitej.

Podobne , acz daleko dalej idące rozwiązania postulowały władze Krynicy Morskiej chcąc uzyskać status strefy wolnocłowej . Czy jest szansa na debatę o prawie podatkowym zanim dojdzie do zmian czy jak zawsze najpierw dziecko wyleje się z kąpielą by potem z wielką troską podnieść je z ulicy ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.