Świat okiem Prokuratora.

Prokuratura Okręgowa kilka dni temu zorganizowała konferencję prasową podając dane statystyczne za rok 2016.
Do prokuratur okręgu wpłynęły  12 632  sprawy, to jest o 11.6 % więcej niż przed rokiem.

Przybyło pracy prokuratorom średnio o 2.4%. Owa nota daje zawrotny wynik 22.9 sprawy na prokuratora. Rok ma 365 dni czyli nad każdą sprawą prokurator spędza  15,9 dnia to jest około dwóch tygodni.

Z owych 12 632 spraw wyszło 3085 aktów oskarżenia skierowanych wobec 3097 osób.
Skuteczność podana przez Prokuraturę wynosi 53,2 % i jest najwyższa w regionie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Skierowano natomiast zaledwie 174 wnioski o warunkowe umorzenie postępowania co dowodzi, że Prokuratura nie prowadzi mediacji i nie bardzo wie jak do owej, innej koncepcji postępowania karnego podejść. Zresztą zupełnie podobne wnioski miała pani prokurator z Prokuratury Rejonowej w Kartuzach, która również ma wrażenie, że mediacja jeszcze do bram prokuratur nie dotarła.

Czy będzie taki moment, gdy do drzwi oskarżonego zapuka mediator zamiast policjanta? Zobaczymy, na pewno nie nastąpi to szybko.

Sprawców nie wykryto w 679 sprawach, jednak nie podano statystyki spraw umorzonych, a to owe dane najlepiej pokazują skuteczność prokuratury.
Odmówiono wszczęcia postępowania w 2053 sprawach i tu zapewne ukryte są sprawy najbardziej dla obywateli istotne – drobne oszustwa czy małe wyłudzenia albo groźby karalne, znieważenia, a nawet drobne rozboje.  
Przykładem na konieczność przyjrzenia się owej liczbie potwierdza odmowa wszczęcia postępowania wobec Piotra U., obecnie sądzonego za pobicie 11-latka na ulicy Płk. Dąbka.

O zastosowania aresztu wystąpiono  w 276 sprawach, z czego aresztu nie zastosowano w 19 z nich.
W owej statystyce również znajduje się Piotr U., obecnie izolowany w Areszcie Śledczym w Elblągu, gdzie do emerytury pracował jego ojciec.
 
Dozory policyjne to 413 przypadków, a 25 razy wyznaczono poręczenia majątkowe;  61 osób objęto zakazem opuszczania kraju, a 14  razy zatrzymano paszporty.

 Mniej osób zaskarża orzeczenia – wskaźnik spadł z niemal 8 % za rok 2015 do 5,1 % w 2016. Ów parametr jest jednym z najważniejszych wskaźników pracy wymiaru sprawiedliwości ponieważ pokazuje on jak wiele, a raczej jak niewiele osób skazanych nie zgadza się z wydanymi orzeczeniami.  Ale jest i druga strona medalu – jest to też wyznacznik wiary w prawidłowość kontroli instancyjnej.

Podsumowanie konferencji jest zatem dwojakie – z jednej strony generalna poprawa statystyk, z drugiej jakby mało czytelny system statystycznej prezentacji danych.

Czy czujemy się bezpieczniejsi po zmianach w Kodeksie Karnym i Kodeksie Postępowania Karnego – nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że jedna poważna wpadka psuje obraz całości.

W roku 2016 wizerunek Prokuratury  nadszarpnął  pan Zbigniew  Stonoga, robiąc zamieszanie w sprawie pobicia 11-latka. I słusznie, ponieważ mówić warto o sprawach trudnych i bolesnych. Inna sprawa, gdzie i z kim się o tym rozmawia oraz jakim językiem owa rozmowa się toczy, ale o tym innym razem….

 

Prokurator Okręgowy – Leszek Gabriel

Z-ca Prokuratora Okręgowego – Jarosław Kembłowski

Rzecznik Prasowy Iwona Piotrowska

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.