Św.Wojciech – na szkle malowany

CSE „Światowid” i Stowarzyszenie „Jantar” zapraszają do biblioteki w Rychlikach na warsztaty witrochromii. Motywem przewodnim warsztatów będzie namalowanie wizerunku Świętego Wojciecha oraz wybranych scen z  jego życia i śmierci, które na zawsze splotły się historią Świętego  Gaju i pobliskich Rychlik.

Na warsztatach, które odbędą się w środę, 9 maja w godzinach 10.00-14.00, uczestnicy będą rysować piórem i tuszem kontury, a później malować farbami na szkle wizerunek św. Wojciecha techniką witrochromii.

– Technika ta była znana od dawna w kulturze ludowej Warmii i Mazur oraz na terenie Podhala, a namalowane w ten sposób obrazy do dzisiaj ozdabiają wnętrza – mówi Ewa Bednarska Siwilewicz, instruktorka plastyki w CSE „Światowid” oraz jedna z prowadzących warsztaty. – W trakcie warsztatów pokażemy walory artystyczne tego malarstwa, a uczestnikami będą dzieci i młodzież z gminy Rychliki.

Zajęcia są częścią projektu „Przyszłość sztuki przeszłości”, współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu. Odbędą się w Bibliotece w Rychlikach, w której znajduje się przestrzeń do tworzenia prac plastycznych, a poprowadzą je Ewa Bednarska Siwilewicz, Ewa Maciejewska i Katarzyna Hałuszczak.

– Projekt, który realizuje Stowarzyszenie „Jantar” i Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, jest przedsięwzięciem interdyscyplinarnym, skierowanym w szczególności do dzieci i młodzieży ze środowisk wiejskich regionu – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, zastępca dyrektora CSE „Światowid”. – Ma na celu umożliwienie im  twórczego i aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz obniżenie barier dostępu do kultury.

W ramach projektu odbędą się – oprócz warsztatów artystycznych – plener plastyczny i ogólnopolski konkurs plastyczny, których motywem przewodnim będą wydarzenia historyczne i dziedzictwo duchowe mieszkańców Warmii i Mazur.  W działaniach weźmie udział społeczność lokalna wybranych wsi i miejscowości (Rychliki, Przezmark, Oleśno, Tolkmicko, Kadyny, Suchacz i Łęcze), a w szczególności dzieci i młodzież.

Wstęp na zajęcia jest bezpłatny. Informacji udziela Ewa Bednarska-Siwilewicz pod numerem tel. 55 611 20 64.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.