Skanuj starocie. „Światowid” zaprasza

Regionalna Pracownia Digitalizacji rozpoczęła pracę nad cyfryzacją kolejnych obiektów – tym razem będą to najcenniejsze przedmioty z kolekcji prywatnych. Cykl „STARocie? Skarby z prywatnych kolekcji” rozpoczniemy prezentacją „Porwania Europy” ze zbiorów Edwarda Parzycha.

Edward Parzych zebrał największą w Polsce i drugą co do wielkości na świecie kolekcję ceramiki z powstałej w 1905 roku Kadyńskiej Wytwórni Majoliki. „Porwanie Europy” to jedna z prac Alberta Heinricha Hussmanna, który projektował m.in. na potrzeby Kadyn. Wytwarzana w Kadynach plastyka zwierzęca bardzo często miała swoje pierwowzory w figurach wykonywanych w technice brązu. Często te same prace produkowano w dwóch wersjach: kamionkowej oraz majolikowej z nieco stylizowanym barwieniem. Wykonane przez artystę kamionkowe przedstawienie popularnego w sztuce tematu mitologicznego jest bardzo ekspresyjne.

– Uznaliśmy, że będzie to doskonały wybór na premierę cyklu – mówi Urszula Jatkowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji. –  Zbiory Edwarda Parzycha są bardzo bogate i elblążanie mogli je podziwiać m.in. na wystawie w Muzeum Archeologiczno-Historycznym, teraz jeden z najciekawszych eksponatów będzie można oglądać również wirtualnie. Został zeskanowany i zaprezentowany w postaci animacji.

W ramach cyklu „STARocie? Skarby z prywatnych kolekcji” raz w miesiącu na stronie cyfrowewm.pl będą ukazywać się zdigitalizowane przedmioty ze zbiorów prywatnych.

– Chcemy promować nie tylko przedmioty zgromadzone i zarządzane przez instytucje muzealne, ale pokazać, że prywatni kolekcjonerzy mają często naprawdę ciekawe zbiory o charakterze zabytkowym, gromadzą je i opiekują się nimi bo jest to ich pasja. Zapraszamy do Regionalnej Pracowni Digitalizacji tych, którzy posiadają wyjątkowe obiekty, taką pasję warto wspierać oraz promować – dodaje Urszula Jatkowska.

Regionalna Pracownia Digitalizacji działa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci. Pracownia, jako pierwsza w regionie, archiwizuje eksponaty w technice 3D. Na stronie cyfrowewm.pl prócz np. elbląskich form przestrzennych, można również oglądać ponad sto kapliczek, wirtualne spacery, a także eksponaty z muzeów z terenu Warmii i Mazur oraz Żuław.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.