Sesja Rady – nadzwyczajnie kadrowa

Sesja Rady – nadzwyczajnie kadrowa

Jutro o godzinie 10 rozpoczyna się kolejna w tym miesiącu sesja Rady Miejskiej w Elblągu. Plan obejmuje powołanie przewodniczących komisji stałych rady oraz ustalenie wynagrodzenia Prezydenta.

Jak widać Antoni Czyżyk, nie pozwoli radnym na radosne leniuchowanie i pracę od sesji do sesji. Szef to szef i już można powiedzieć, że pracowitość Dyrektora CSE Światowid zaczyna być widoczna w pracy rady.

Kilka niewiadomych jednak pozostaje.

Czy klub radnych PiS ustalił już kandydat na wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej ? Pytanie zdaje się prozaiczne, ale ma swoje drugie dno. Przytłaczająca porażka wyborcza w Elblągu zatrzymała sprawną maszynę go głosowania, jaką stanowiła jeszcze przed wakacjami drużyna trzynastu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Elblągu. Wniosek jest smutny, bo pokazuje, że rozliczenia wewnętrzne jeszcze trwają i politycy nie rozliczyli klęski jaką poniosło ich ugrupowanie. Czy specjalne podziękowanie czeka Rafała Traksa głównego autora największej chyba w Polsce porażki jego partii w wyborach do Rad Miejskich ? Czy PIS zgłosi kandydaturę młodego politycznego pieniacza na stanowisko szefa którejś z komisji ? Czy jakikolwiek polityk z ugrupowań oczernianych niedawno przez nierozważnego polityka zagłosuje za jego kandydaturą ? Czy krzywda, jaką niesprawiedliwe pokrzykiwania „młokosa” przyniosła sprawie Góry Chrobrego, czy Concordii nie oznaczają wyautowania go z pełnienia jakichkol wiek ról w samorządzie i czy pozostanie on już zawsze chłopcem na posyłki i chłopcem do bicia innych ugrupowań zobaczymy jutro.

Który z dwóch byłych komendantów policji zostanie szefem komisji bezpieczeństwa i czy komisja ta zerwie z niechlubną tradycją Marii Koseckiej która jako komisja chciała stanowić własne prawo oparte na tym, kto potrafi głośniej krzyczeć ? Wybór jest trudny, bo obaj potencjalni kandydaci mają ekstraordynaryjne do prowadzenia komisji przygotowanie i konia z rzędem temu, kto potrafiłby wskazać lepszego kandydata.Być może Marek Osik zdecyduje się na objęcie Komisji Rewizyjnej chyba nawet ważniejszej od tej bezpieczeństwa, acz może nie tak emocjonującej.

Nowością będzie komisja skarg wniosków i petycji – ustanowiona z mocy ustawy, a więc specjalnie ustrojowo ważna przynajmniej z punktu widzenia Obywateli. Niezbyt sprawdził się w roli przewodniczącego podobnej komisji Paweł Fedorczyk być może zatem pora na jej powierzenia komuś, komu sprawy Elbląga są bliższe niż etatowemu pracownikowi magistratu z Braniewa ? Zresztą wynika Pana Pawła – 415 głosów mówi sam za siebie, bo jest niemal o połowę słabszy od pozostałych radnych w tym okręgu.

Sprawy sportu zapewne obejmie nasz spec od triatlonu Bogusław Tołwiński, który w cuglach o 10 % pokonał poprzedniego Przewodniczącego Rady Miejskiej i Wiceprezydenta Elbląga Pana Marka Pruszka . O tym, że Pawła Kowszyńskiego przeszedł o pół długości w zasadzie nie ma już co pisać, gdyby nie fakt, że wyniki te pokazują jak bandycką ordynację wyborczą dzięki metodzie d’Hondta mamy.

Niemal na pewno można przyjąć, że jedyną szefową komisji z ramienia PiS pozostanie Halina Sałata, której praca zawsze była dokładna rzetelna i daleka od politycznych zagrywek. Wiąże się to z faktem, że w Radzie nie ma już doktora nauk ekonomicznych w zakresie zarządzania Henryka Gawrońskiego, którego kiedyś proponowano na następnego Skarbnika Miasta.

Problemem będzie komisja Kultury, bo Antoni Czyżyk sklonować się nie da, a jego doświadczenia w tym zakresie, nawet we fragmencie, nie posiada żaden z radnych obecnej kadencji. Mamy tu zatem swego rodzaju totalizator kulturalny, z którego może wyjść jeden wielki kolorowy klops.

 

 

http://um-elblag.samorzady.pl/art/id/51684

1 komentarz

  1. Kolejna rada bezradna. Prezydent wziął wszystko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.