Próba Milczenia

Trzy Pióra to jedna ze sprawności harcerskich. Harcerstwo przezywa kryzys, a dziś w XXI wieku, próbą charakteru powinno być nieużywanie przez trzy dni internetu i nielogowanie się do portali społecznościowych.

Próba milczenia w mediach ma inny wymiar – jest to swego rodzaju test, jak nasz portal, odbierają czytelniczy.

Media dzielą się na kilka grup i realizują różne zadania. Jedne to nośnik reklamowy skoncentrowany na pozyskiwaniu reklamodawców, inne to swego rodzaju magazyny plotkarskie pokazujące kto z kim sypia i prześcigające się w pokazywaniu swego rodzaju sensacji. Jeden z ulubionych tematów tego rodzaju portali to oczywiście wypadki drogowe a gwoździem czytelnictwa jest pokazywanie krwi i ciał ofiar. Niestety najsłabiej w tym zestaleniu wypadają portale informacyjne, które przeglądają wyłącznie ci, którzy sami wyrabiają sobie opinie i wolą docierać do źródeł informacji, a nie do przetworzonej przez redakcyjne młynki papki medialnej przeznaczonej dla czytelnika lokującego się intelektualnie spomiędzy wyjątkowo inteligentnym szympansem a średnio rozwiniętym gimnazjalistą. Test milczenia pozwala na bardzo szybkie oddzielenie tego rodzaju czytelnika od tego, który faktycznie szuka informacji o wydarzeniach takimi, jakie one są.

Kilak dni temu odbyło się odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego. W uroczystościach brała udział grupa miłośników Gazety Polskiej z Elbląga i przez przypadek znalazła się wśród nich pewna Pani, która po powrocie z tej imprezy obejrzała relację, jaką z wydarzenia przedstawiła stacja TVN. Wydarzenie spotkało się z protestem – słownie ośmiu osób. W relacji TVN pokazano dość liczną grupę protestujących. Ludzie, którzy osobiście w wydarzeniach brali udział, nie mogli uwierzyć w to, co widzieli na ekranie telewizora.

Media XXI wieku to jeden wielki manipulator i ich zadaniem jest tworzenie miraży. Jedne tworzą miraże reklamowe, pokazując cudowne plaże wysp szczęśliwych i produktów idealnych, inne tworzą miraże polityczne, starając się stworzyć wizję, którą ktoś u nich zamówił.

TV Pis, jak obecnie wielu z nas nazywa Telewizję Polską, pokazuje Polskę okiem Jacka Kurskiego, a TVN stara się pokazać ten sam kraj, okiem Grzegorza Schetyny. Obie te wizje Polski to miraże, bo kraj, w którym żyjemy, jest zupełnie inny i zajmują nas zupełnie inne problemy niż wydumane problemy klasy politycznej.

Co pokazała nasza próba milczenia ? Przez 10 dni, gdy nie dodaliśmy na portalu ani jednego postu czy informacji przeglądało go średnio codziennie około 500 czytelników i każdy z nich przejrzał około 2 stron.

Paradoks ? Być może, ale sprawdziliśmy, czy możemy milczeć i mieć coś do pokazania.Jest jeszcze jedna ciekawa sprawa – 11 listopada portal odwiedziło niemal 900 osób. Próba milczenia pokazała, że nasz portal nie jest portalem fleszowym, a nai czytelnicy wracają do niego, nawet gdy nic się na nim nie dzieje. Czy to dobra informacja dla redakcji ? Być może nie warto nic pisać ? Zadaniem, jakie sobie postawiliśmy dwa lata temu, jest stworzenia portalu dla ludzi dociekliwych, którzy szukają informacji o tym, czego nie znajdą na innych portalach i opisu wydarzeń, jakimi one są, a nie jakimi chce je widzieć ten lub inny autor. I to dobra wiadomość, bo jest takich czytelników w Elblągu ponad 5000.