Prezydenckie Siły Powietrzne

Zbliżają się mrozy, a wraz z nimi nieodłączny towarzysz zimy w Elblągu – smog. Jego przyczyną jest m.in. palenie przez elblążan w domowych piecach paliwem złej jakości. Dziś strażnicy miejscy dostali narzędzie, dzięki któremu będą mogli łatwiej namierzać gospodarstwa domowe, które „zatruwają” elbląskie powietrze.

https://www.portel.pl/wiadomosci/dron-ujawni-trucicieli/108189


Zjednoczone Siły Natury Mech to jedna z pierwszych polskich kapel metalowych. Jej dyskografia to klasyka i miłe wspomnienie z początku lat osiemdziesiątych XX wieku.

Pomysł jednoczenia sił w obronie natury nie jest, jak widać nowy, ale w Elblągu zaczyna się konkretne jego wdrażanie.

Jak wiemy, Premier Mateusz Morawiecki został pozwany przez Prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego w trybie wyborczym, po pierwszej turze wyborów samorządowych. Prezydent Krakowa wystąpił na drogę sądową, żądając zakazu rozpowszechniania informacji, o braku działań samorządu w sprawie smogu nad grodem Kraka. Sprawę przegrał pierwszej instancji, ale wygrał w drugiej. Jak widać w sporach wyborczych, Prezydent Krakowa miał więcej determinacji niż Witold Wróblewski, który w sprawie z powództwa Stefana Rembelskiego apelacji nie składał. Witold Wróblewski jako pretendent do reelekcji swoich konkurent ów ze specjalnym uporem nie zwalczał i niezbyt rozsądne rozstrzygnięcia sądowe wykonywał nie tracąc czasu na swoiste wojny o pietruszkę . Na szczęście Prezydentowi Elbląga nie brak determinacji w zwalczaniu smogu.

Elbląg stosuje dwa narzędzia do poprawy jakości powietrza – pozytywny w postaci programu dopłat do wymiany pieców na ogrzewanie ekologiczne i negatywny związany z pracą EKO-Patrolu Straży Miejskiej.

Jak pamiętamy za prezydentury Jerzego Wilka zaszła ogromna zmiana w funkcjonowaniu elbląskiej Straży Miejskiej polegająca na odejściu od ściągania kierowców za wszelkie możliwe i niemożliwe wykończenia i przeniesienie ciężaru jej pracy na zachowanie czystości i porządku mieście. Dziś EKO– Patrol staje się zalążkiem Elbląskich Sił Powietrznych Prezydenta i uzyskał pierwsze narzędzie do weryfikacji stanu przestrzegania zakazu palenia śmieci w naszych piecach z powietrza w systemie ciągłym.

Ale to nie wszystko, bo moduł latający można wyposażyć w różne czujniki, a zatem może stać się nie tylko urządzenia antysmogowym, ale uniwersalną bazą do badania wszelkich zanieczyszczeń w tym tych przemysłowych.

Czego jeszcze brakuje ? Systemu skupu butelek Pet i nadzoru nad odpadami poprodukcyjnymi elbląskich stolarni.

No i dobrej oferty EPEC-u na ciepło systemowe.