Borys Budka

POtyczka z POsłem Budką

POtyczka z POsłem Budką

13 marca w Elblągu gościła grupa posłów Platformy Obywatelskiej z panem Borysem Budką na czele. Pan Budka pełni rolę wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej, jest więc ważnym politykiem opozycji i podobnie, jak całkiem niedawno Antoni Macierewicz, jest obiektem dość ostrych i mało wyszukanych ataków hejterów sympatyzujących z Prawem i Sprawiedliwością.

Spotkanie odbyło się w Hotelu Arbiter, a jego Atrium wypełnili sympatycy Komitetu Obrony Demokracji i Platformy Obywatelskiej. Spotkanie było w całości transmitowane na profilu facebook’owym Platformy Obywatelskiej w Elblągu, zachęcamy zatem do wgłębienia się w wypowiedzi zaproszonych gości, a my pozwolimy sobie zająć się jednym z wątków owej debaty – to jest kwestią wymiaru sprawiedliwości, ponieważ pan Borys Budka jest z zawodu radcą prawnym i w roku 2015 pełnił funkcję ministra sprawiedliwości.

POrozmawiajmy o Polsce, o Elblągu.

Opublikowany przez Platforma Obywatelska RP w Elblągu Wtorek, 13 marca 2018

Można zatem powiedzieć, że w Elblągu pojawił się specjalista od wymiaru sprawiedliwości, nic więc dziwnego, że temat zajął sporo czasu i niestety nie został dokończony. Zdecydowanym pozytywem jest to, że obecnie politycy opozycji zaczęli mówić o potrzebie reformy sądownictwa i to jest bardzo poważna zmiana wobec stanu sprzed pół roku, gdy Grzegorz Schetyna nie pokazał żadnego pomysłu na reformę sądownictwa.

Były minister sprawiedliwości użył ciekawego porównania, które miało obrazować stan stanu sędziowskiego w Polsce. Zdaniem pana Borysa Budki konieczne jest usunięcie ze stanu sędziowskiego sędziów orzekających wbrew prawu. Owa wypowiedź była reakcją na opowieść o sędzim Rafale Matysiaku, który jest Przewodniczącym Wydziału Penitencjarnego Sądu Okręgowego w Elblągu. Sędzia Sądu Okręgowego Rafał Matysiak jest przykładem, że awanse w wymiarze sprawiedliwości dotyczą osób, które winny być z niego w trybie pilnym relegowane.

Sędzia Rafał Matysiak wydał bowiem orzeczenie, które w wyniku interwencji jednego z lokalnych dziennikarzy zostało poddane przez Rzecznika Praw Obywatelskich kasacji. Sąd Najwyższy orzekł, że postanowienie o wykonaniu zawieszonej warunkowo kary pozbawienia wolności było wydane z rażącym naruszeniem prawa, ponieważ uzasadnieniem wydania nakazu osadzenia skazanej w zakładzie karnym był fakt, że… skazana zmieniła adres i nie odbierała korespondencji z sądu.

Być może fakt, że sędzia Rafał Matysiak został skierowany do wydziału penitencjarnego miało na celu ułatwienie mu orzekania bo wydział ten zajmuje się sprawami osób, których adres zaczyna się od słów „Zakład Karny”. Problem jednak w tym, że sędzia, który wydał tak rażąco naruszające prawo orzeczenia winien być z funkcji sędziego relegowany, a co najmniej na dziesięciolecia pozbawiony możliwości awansu. W wypadku Rafała Matysiaka nic takiego nie zaszło – sędzia nie poniósł żadnych konsekwencji, poniosła je zaś osoba skrzywdzona jego orzeczeniem i skarb państwa.

Decyzja sędziego trafiła do policji, a jej funkcjonariusze pewnej soboty zatrzymali skazaną i przewieźli ją do Zakładu Karnego w Ostródzie, gdzie spędziła kilka miesięcy. Owo zdarzenie złamało jej psychikę do tego stopnia, że wpadła w uzależnienie od alkoholu. Jej partner, który objął opieką nastoletnią córkę i walczył o interwencję Rzecznika Praw Obywatelskich zainicjował też postępowanie odszkodowawcze. Sąd Rejonowy w Elblągu przyznał niesłusznie osadzonej kwotę stu tysięcy złotych, ale po apelacji Skarbu Państwa Sąd Okręgowy zmniejszył ową kwotę do trzydziestu tysięcy. Córka, która była świadkiem zatrzymania matki otrzymała kwotę symboliczną pięciu tysięcy złotych. Ale złamanej psychiki odszkodowanie nie naprawiło – ofiara sędziego Rafała Matysiaka zmarła z powodu schorzenia wątroby w wieku nieco ponad czterdziestu lat.

Poseł Budka uważa, że z powodu kilku sędziów wartych usunięcia z zawodu nie warto demontować Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Ciekawe, czy byłby tego samego zdania gdyby stanął nad grobem skrzywdzonej przez wymiar niesprawiedliwości kobiety. A ile podobnych ofiar katów w togach pozostaje bez rehabilitacji i sprawiedliwości?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.