Pomyłka Pana Prezydenta

Dziś w godzinach porannych odbyła się konferencja prasowa, podczas której wiceprezydent Janusz Nowak przyznał się do „błędu” w specyfikacji wykonawczej przejścia podziemnego pod torami w obrębie planowanego wiaduktu imienia Stulecia Niepodległości Polski.
Gracja i elegancja to zalety gentelmana ale w tym wypadku trudno panu Januszowi Nowakowi przyznać rację pomimo, że przyznaje się do błędu.

Semantyka różni się od techniki tym, że ta pierwsza to sztuka nazywania, a druga to sztuka budowania. Dla inżyniera patrzącego na plan przejścia jest oczywiste, że to przejście dla pieszych ale to określenie jest niedookreślone.
Czy z wind pod wiaduktem nie będzie korzystał człowiek na wózku inwalidzkim? Czy rodzice idący na spacer z dzieckiem na trójkołowym rowerku będą objęci zakazem wstępu do tunelu? Czy cyklista, który zdecyduje się na spacer z rowerem na plecach nie będzie mógł przejść pod torami PKP?

Dla inżyniera te detale nie mają znaczenia, a odpowiedzi na te pytania są oczywiste i nie mają nic wspólnego z konstrukcją przejścia przeznaczonego i projektowanego dla pieszych i niepełnosprawnych.
Ale dla urzędnika ważniejsze od konstrukcji jest właśnie to, jak zostanie ona nazwana i jakich nazw użyje się w dokumentacji handlowej. Bo przy opisie handlowym to, co jak się nazywa i do czego ma służyć, ma znaczenie. I tylko dla niego, bo za kilka miesięcy, jak znam życie, niejeden cyklista skorzysta z wind i zamiast drałować na wiadukt będzie wolał rozluźnić mięśnie na schodach czy odpocząć w windzie.

Przeprosiny pana prezydenta przyjmujemy i czynimy to raczej pro forma i ku uciesze przepraszającego za „błąd” urzędnika. Dla kogoś, kto czyta rysunek techniczny w stopniu choćby podstawowym, od początku było jasne, że to przejście dla pieszych i budowane ma być z myślą o tych, którzy poruszają się na kółkach – ale raczej na czterech niż dwóch…

 

[foogallery id=”21681″]

Ogłoszenie na Facebooku dla UE! Musisz się zalogować, aby przeglądać i publikować komentarze na FB!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.