Polowanie na Lwowskie Lwy

Chcą usunąć lwy z Cmentarza Orląt

foto: YouTube

foto: YouTube

Stanowiące symbol polskości kamienne lwy, które po 45 latach powróciły na Cmentarz Orląt Lwowskich, znów są zagrożone. Usunąć je chcą neobanderowcy, twierdząc, że mają „antyukraiński charakter”. Po raz pierwszy demontażu rzeźb dokonali Sowieci w latach 70.

Do Andrieja Sadowego, mera Lwowa, wpłynął wniosek Lwowskiej Rady Obwodowej, w którym neobanderowscy samorządowcy sugerują, iż polskie lwy mogły powrócić na Cmentarz Łyczakowski niezgodnie z prawem. W głosowaniu wniosek poparło 59 spośród biorących w nim udział członków Rady Obwodowej. Większość członków tego organu samorządowego stanowią neobanderowcy z nacjonalistycznej partii Swoboda.

Radni uważają, że powrót monumentów na Cmentarz Obrońców Lwowa może mieć „antyukraiński charakter” oraz „symbolizować okupację ukraińskich ziem i obrażać uczucia narodowe Ukraińców”. Twierdzą oni także, iż przed przywróceniem pierwotnego stanu nekropolii nie dopełniono wymaganych formalności. Dwa lwy, których los jest niepewny, powróciły na cmentarz w grudniu 2015 roku, po tym jak w latach 70. zostały usunięte przez Sowietów. Widnieją na nich herby Polski i Lwowa wraz z inskrypcjami „Tobie Polsko” i „Zawsze wierny”.

Maj/pch24.pl    Kontrrewolucja.net


Od Redakcji :

Trochę dziwne jest to nierówne traktowanie przeszłości przez polaków szczególnie z terenów Ziem Odzyskanych. Elbląg przed II Wojną Światową uchodził za perełkę architektoniczną o klasę bijącą Gdańsk i jego starówkę.

    Ratusz Staromiejski
Gęsia Góra
 Fontanna z postacią  założyciela miasta
Elblążanie żyją w domach wybudowanych przez Niemców dla Niemców ale nikomu nie przychodzi do głowy by ten fakt ukrywać .

Wszystkich Świętych: ELBLĄG zadbał o grób pradziadków Angeli Merkel

Angela Merkel
Kanclerz Niemiec Angela Merkel foto: Brak agencji

Mało kto wie, że rodzina Angeli Merkel jest związana z Elblągiem. To właśnie w tym mieście przez lata mieszkali pradziadkowie kanclerz Niemiec. Tam też są pochowani.

Jak informuje portal WP.pl, władze Elbląga kilka dni przed Dniem Wszystkich Świętych zdecydowały się uporządkować dawny cmentarz ewangelicki, gdzie spoczywają pradziadkowie Angeli Merkel  – Emma i Emil Drange.

Wokół grobu przodków Angeli Merkel zasadzono chryzantemy i zagrabiono liście.

Mogiła, w której leżą pradziadkowie niemieckiej kanclerz jest jednym z niewielu grobów, jakie zachowały sie na tym starym cmentarzu.

– To miejsce jest w pewien sposób symboliczne dla historii naszego miasta, więc zależy nam, żeby wyglądało naprawdę godnie – cytuje Kamila Czyżaka z elbląskiego ratusza portal WP.pl.

Pochowany w Elblągu Emil Drange (zmarł w 1913 roku) pełnił funkcję sekretarza tego miasta. Wraz z żoną Emmą doczekał się córki Gerturdy (babci Angeli Merkel), która w Gdańsku urodziła Herlind. Wnuczka Emila i Emmy niepokojona wojną przeprowadziła sie do Hamburga.

Tam w 1954 roku urodziła się Angela Merkel.           Cytowany tekst


  Prezydent Elbląga zapalił również znicze przy Pomniku Jana Pawła II oraz w Krypcie Biskupiej katedry Św. Mikołaja, gdzie jest pochowany bp. Andrzej Śliwiński, a także na dawnym cmentarzu przy ul. Płk. Dąbka. Jerzy Wilk odwiedził także nekropolię przy ul. Sadowej, gdzie są pochowani dziadkowie kanclerz Niemiec Angeli Merkel. 
Elbląg w www.portEl.pl, Prezydent odwiedził elbląskie nekropolie
Jak widać Elbląg potrafi pamiętać o i tych którzy tworzyli to miasto pisząc jego historię w języku Niemieckim i Polskim.  Po tamtej stronie kamienia nagrobnego milkną spory a przy stole Pana znajdzie się miejsce dla każdego kto ne nie zasłużył bez względu na to jakim językiem się posługiwał za życia.
 
                                                          Jaki sens ma polowanie na Lwowskie Lwy ? 

          
Od wczoraj Elbląg ma przyjemność gościć przedstawicieli władz samorządowych z kilkunastu państw Unii Europejskiej. Jaki jest cel ich wizyty? Rozmowa i wypracowanie rozwiązań, mających  na celu rozwój współpracy UE z jej wschodnimi sąsiadami. Jakie wyciągnięto wnioski i jakie działania będą w związku z tym podejmowane? O tym mówił m. in. Francois Decoster, przewodniczący Komisji CIVEX Komitetu Regionów.       Rekacja Elbląg.net z konferencji

Najbardziej przejmującym wspomnieniem z tej konferencji było wystąpienie przedstawiciela Ukrainy który na wprost powiedział że za tydzień będzie na froncie by budować umocnienia mające zatrzymać czołgi jakie chcą zawojować jego ojczyznę.

 

Zastanawiam się czy ukraińscy nacjonaliści chcieli by by groby ich ojców i dziadów na Krymie lub na spornej części Ukrainy otaczał taki szacunek jaki dla spuścizny poprzedników okazuje Elbląg czy też raczej woleli by by te miejsca zarosły trawą jak zarosły groby Polaków na ziemi Wołyńskiej ?


 Jerzy Wilk jest posłem Ziemi Elbląskiej i miejmy nadzieje że nadal  będzie stał na straży szacunku dla kości przodków jakie skrywa jeszcze ziemia polska i zadba by podobnym szacunkiem otoczono kości naszych przodków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.