Wzrost Pustyni Krzemowej: Rola Arizony w branży półprzewodnikowej.

W przestronnej przestrzeni pustyni w Arizonie powstaje nowa potęga przemysłowa. TSMC z Tajwanu, wiodący na świecie producent mikroprocesorów, buduje ogromny zakład tuż na północ od Phoenix, stolicy stanu. Decyzja TSMC o ustanowieniu punktu oparcia na zachodnim obszarze Ameryki, pociągnięta kombinacją lokalnych i federalnych dotacji, podkreśla odnowione skupienie kraju na produkcji półprzewodników w związku z pandemią Covid-19.

Pod przewodnictwem prezydenta Joe Bidena, Stany Zjednoczone priorytetowo traktują odrodzenie swojego przemysłu półprzewodnikowego jako kwestię bezpieczeństwa narodowego. Celem jest zmniejszenie zależności od dostawców z Azji, zwłaszcza Chin, oraz ustanowienie bardziej bezpiecznego krajowego łańcucha dostaw. Przykuwając uwagę TSMC oraz innych głównych graczy do regionu, Phoenix zaczyna zyskiwać miano „Silicon Desert” (Pustyni Krzemowej). Stało się ono miejscem rozwoju nowoczesnych technologii i polem walki w globalnej wojnie o chipy między USA a Chinami.

Obecnie zdecydowana większość półprzewodników, tj. 80%, jest produkowana w Azji, a Tajwan jest liderem w produkcji zaawansowanych układów scalonych. Biorąc pod uwagę trwające napięcia między Tajwanem a Chinami, Departament Obrony USA zdecydowany jest zredukować poleganie na Tajwańskiej Fabryce Półprzewodników TSMC dla swoich technologii militarnych, takich jak rakiety i samoloty bojowe.

Miejsce budowy TSMC, zajmujące rozległe pięć kilometrów kwadratowych na północ od autostrady Interstate 17, jest ogromnym przedsięwzięciem, w którym pracuje 12000 osób. Firma zakłada dwa nowoczesne zakłady produkcyjne, znane jako „fabs”, z których Fab 21 specjalizuje się w produkcji układów scalonych z niezwykłą precyzją 4 lub 5 nanometrów. Jako jedyna firma, obok Samsunga, która opanowała tę technologię, fabryka TSMC ma zamiar stać się kluczowym graczem w branży. Celem jest uzyskanie zdolności produkcyjnej 20 000 wafli krzemowych miesięcznie.

Dodatkowo, obecność TSMC przyciągnęła 28 podwykonawców do uruchomienia operacji w okolicznych obszarach. Przykłady to Sunlit Chemical z Tajwanu, inwestujący 100 milionów dolarów w pobliską fabrykę produkcji kwasu fluorowodorowego, oraz amerykańska firma Amkor, która otwiera zakład w Peorii, by pakować chipy Apple produkowane przez tajwańską odlewnię.

W odpowiedzi na ekspansję TSMC w Arizonie, amerykański rywal firmy, Intel, również inwestuje 20 miliardów dolarów w budowę nowej fabryki w Chandler, na południe od Phoenix. Kiedyś małe miasteczko rolnicze, Chandler przekształciło się w ruchliwe miasto o populacji 280 000 mieszkańców, a Intel z dumą stoi jako największy pracodawca z 12 000 pracowników na swojej liście płac.

W miarę jak przemysł półprzewodników ewoluuje, wzrost „Silicon Desert” podkreśla determinację Stanów Zjednoczonych w utrzymaniu przewagi technologicznej, zapewnieniu bezpieczeństwa narodowego i promowaniu wzrostu gospodarczego poprzez strategiczne inwestycje i partnerstwa w zaawansowanej produkcji układów scalonych.

FAQ:

1. Jakie jest znaczenie budowy TSMC w pustyni w Arizonie?
TSMC, wiodący producent mikroprocesorów, buduje ogromny zakład w pustyni w Arizonie. Podkreśla to odnowione skupienie Stanów Zjednoczonych na produkcji półprzewodników i dąży do zmniejszenia zależności od dostawców z Azji, zwłaszcza Chin, oraz ustanowienia bardziej stabilnego krajowego łańcucha dostaw.

2. Dlaczego Stany Zjednoczone priorytetowo traktują odrodzenie swojego przemysłu półprzewodnikowego?
Pod przewodnictwem prezydenta Joe Bidena, Stany Zjednoczone priorytetowo traktują odrodzenie swojego przemysłu półprzewodnikowego jako kwestię bezpieczeństwa narodowego. Celem jest zmniejszenie zależności od zagranicznych dostawców i ustanowienia bardziej solidnego i bezpiecznego krajowego łańcucha dostaw półprzewodników.

3. Dlaczego obecność TSMC w Arizonie jest ważna?
Obecność TSMC w Arizonie oznacza pojawienie się tzw. „Silicon Desert” (Pustyni Krzemowej). Przyciągnęła ona inne główne podmioty w przemyśle półprzewodników i stała się polem walki w globalnej wojnie o chipy między USA a Chinami.

4. Który kraj jest obecnie liderem w produkcji zaawansowanych układów scalonych?
Obecnie Tajwan jest liderem w produkcji zaawansowanych układów scalonych, a TSMC jest wiodącym producentem mikroprocesorów. Jednak z uwagi na trwające napięcia między Tajwanem a Chinami, Departament Obrony USA zarządza zredukowanie polegania na TSMC dla swoich technologii militarnych.

5. W co jest zaangażowane miejsce budowy TSMC w Arizonie?
Miejsce budowy TSMC w Arizonie zajmuje rozległe pięć kilometrów kwadratowych i angażuje 12 000 pracowników. Firma buduje dwa nowoczesne zakłady produkcyjne, znane jako „fabs”, z których Fab 21 specjalizuje się w produkcji układów scalonych z niezwykłą precyzją 4 lub 5 nanometrów. TSMC ma na celu uzyskanie zdolności produkcyjnej 20 000 wafli krzemowych miesięcznie.

6. Jak obecność TSMC przyciągnęła inne firmy do regionu?
Obecność TSMC w Arizonie przyciągnęła 28 podwykonawców do uruchomienia operacji w okolicznych obszarach. Przykłady to Sunlit Chemical z Tajwanu, inwestujący 100 milionów dolarów w pobliską fabrykę produkcji kwasu fluorowodorowego, oraz amerykańska firma Amkor, otwierająca zakład do pakowania chipów produkowanych przez TSMC.

7. Jak Intel reaguje na ekspansję TSMC w Arizonie?
Intel, amerykański rywal TSMC, również inwestuje 20 miliardów dolarów w budowę nowej fabryki w Chandler, na południe od Phoenix. Pokazuje to konkurencyjny charakter przemysłu półprzewodników i determinację Stanów Zjednoczonych w utrzymywaniu przewagi technologicznej.

Definicje:

– Mikroprocesor: Małe urządzenie elektroniczne wykonane z materiału półprzewodnikowego, które wykonuje różne funkcje w urządzeniach elektronicznych.
– Półprzewodnik: Materiał o przewodnictwie elektrycznym między przewodnikiem a izolatorem, używany do produkcji urządzeń elektronicznych.
– Fabs: Skrót od zakładów produkcji półprzewodników, te zakłady specjalizują się w produkcji mikroprocesorów.
– Wafle krzemowe: Cienkie dyski wykonane z krzemu, używane jako materiał bazowy do produkcji półprzewodników.
– Podwykonawcy: Firmy lub osoby zlecone przez większą firmę do wykonywania określonych zadań lub usług.

Powiązane Linki:
Oficjalna strona TSMC
Oficjalna strona Intel

Privacy policy
Contact