Nowa sztuczna inteligencja modelu „Kling” obiecuje ulepszone funkcje generowania wideo

Sztuczna inteligencja podnosi swoją grę w generowaniu wideo

Świat sztucznej inteligencji właśnie otrzymał ulepszenie w postaci wprowadzenia nowego modelu wideo AI o nazwie Kling, stworzonego przez chińską platformę wideo Kuaishou. Ten model zdaje się rywalizować z możliwościami, które były znakiem rozpoznawczym Soray firmy OpenAI, która zrobiła wrażenie wcześniej w tym roku. Kling oferuje użytkownikom imponujący zakres funkcji, takie jak dłuższe generacje wideo, poprawiony ruch, zwiększone śledzenie wskazówek i sekwencje z wieloma ujęciami.

Kling, w przeciwieństwie do Soray, która jeszcze nie jest powszechnie dostępna dla publiczności, została udostępniona użytkownikom poprzez listę oczekujących. Zachwyciła widownię swoim zestawem udostępnionych klipów, które obejmują żywe sceny, takie jak dziecko jeżdżące na rowerze, koń przemierzający pustynię, osoba ciesząca się na makaronie oraz młodzieńiec rozkoszujący się burgerem z uderzającym fotorealizmem.

Tworzenie wideo w wysokiej rozdzielczości w szybkim tempie

Jednym z spektakularnych osiągnięć Kling jest zdolność do generowania wideo o długości do dwóch minut w jakości 1080p HD z prędkością 30 klatek na sekundę z pojedynczej komendy. Jest także w stanie dokładnie symulować fizykę rzeczywistego świata, co stanowi wyzwanie dla wielu modeli AI. Wykorzystując model transformatora dyfuzyjnego podobnego do Soray, Kling obsługuje różne proporcje i rodzaje ujęć dzięki swojemu specjalizowanemu modelowi.

Dodatkowo, zaawansowana rekonstrukcja 3D twarzy i ciała w Kling oferuje poprawiony pełny wyraz twarzy i ruch kończyn na nagraniach wideo. Według strony internetowej firmy, podnosi to realizm wyprodukowanych treści. Jednak dostępność Klinga – i innego ważnego chińskiego modelu AI wideo, Vidu – poza Chiny pozostaje niepewna.

Najbardziej imponującym aspektem tych nagrań jest ich fotorealistyczna jakość. Chociaż niektóre klipy mogą nadal napotykać problemy z rozmyciem, są one mniej powszechne niż w innych wideo generowanych przez AI. Autentyczność wizualizacji kwestionuje percepcję, pozostawiając obserwatorów wątpliwości co do rzeczywistości klipów, takich jak intrygująca scena z papugą oraz dezorientująco realistyczne wideo z burgerem. Ogólnie rzecz biorąc, Kling demonstruje silną zdolność do precyzyjnego generowania ruchu, modelowania ruchów z życia codziennego i odzwierciedlenia fotorealistycznej wizji świata.

Wyzwania i rozwagi związane z zaawansowanymi modelami AI wideo

Wprowadzenie modeli generacji wideo takich jak Kling stanowi znaczący postęp w możliwościach AI, zwłaszcza jeśli chodzi o fotorealizm i dokładność w ruchu. Istotne pytanie, jakie się pojawia, to w jaki sposób te modele wpłyną na branże tworzenia treści i jakie mogą się pojawić implikacje etyczne. Główne wyzwania obejmują weryfikację autentyczności nagrań wideo, ponieważ wzrastający fotorealizm może potencjalnie prowadzić do nadużycia w tworzeniu deepfake’ów. Dodatkowo, naruszenie praw własności intelektualnej (IP) oraz potencjalna utrata miejsc pracy w sektorach kreatywnych również są brane pod uwagę.

Zalety technologii AI generowania wideo

Zdolność Klinga do generowania wideo w wysokiej rozdzielczości na podstawie poleceń tekstowych oferuje kilka zalet:
Tworzenie treści: Usprawnia proces produkcji wideo, znacznie redukując czas i zasoby potrzebne do stworzenia treści.
Cele edukacyjne: Wzbogaca e-learning poprzez tworzenie instruktażowych i wyjaśniających wideo z różnymi wizualizacjami.
Rozrywka: Rozszerza możliwości kreatywnego opowiadania historii, umożliwiając twórcom zamienienie złożonych wizji w rzeczywistość na ekranie bez ograniczeń tradycyjnej produkcji filmowej.

Wady i kontrowersje

Mimo że technologiczne umiejętności Klinga niosą za sobą potencjalne korzyści, stawiają też istotne pytania:
Implikacje etyczne: Istnieje ryzyko tworzenia zwodniczych nagrań wideo lub deepfake’ów, utrudniając różnicowanie między treściami rzeczywistymi a wygenerowanymi.
Prywatność danych: Dane wymagane do szkolenie takich modeli mogą wywoływać obawy związane z prywatnością, ponieważ często obejmują one duży wolumen treści wideo pozyskiwanych być może z domeny publicznej bez wyraźnej zgody.
Kwestie regulacyjne: Konieczne może być opracowanie lub dostosowanie krajowych i międzynarodowych ram regulacyjnych w celu zarządzania dystrybucją i tworzeniem wideo generowanych przez AI.

Biorąc pod uwagę te czynniki, technologia, którą reprezentują modele takie jak Kling, przekształca krajobraz tworzenia i konsumowania mediów cyfrowych.

W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat sztucznej inteligencji i jej postępów, warto odwiedzić następujące zaufane domeny główne:
OpenAI
DeepMind
NVIDIA AI

Privacy policy
Contact