Pierwsze zdjęcie podwodne ?

Portal -profil „Historia jakiej nie znacie” opublikował fotkę podpisaną jaki pierwsze zdjęcie nurka klasycznego pod wodą . Czy jest tak w istocie -trudno orzec . Tak czy tak ciekawostka dla pasjonatów historii i nurkowania .

Skafandrów w wersji jaką pokazuje fotografia nie używa się od dziesięcioleci , a ich namiastką są skafandry suche czy hełmy do nurkowań przewodowych . Ale zdecydowana większość nurków używa skafandrów mokrych i akwalungów plecakowych budowanych przez od 1943 przez  Jacquesa-Yvesa Cousteau i Emile Gagnana.

 

 

A oto projekt Foka – nurkowanie w sprzęcie zbudowanym 30 lat temu. Aparat oddechowy pokazany na filmie potrafił zamarzać pod wodą, a jego konstrukcja była prosta jak budowa cepa. Można było go rozkręcić na leśnym biwaku i nurkować dalej.

Samodzielne nurkowanie na głębokość 30 metrów przy poręczy była kiedyś podstawową formą szkolenia i jego zaliczenie pozwalało nazwać się nurkiem. Dziś ilość klas nurkowych jest tak duża, że zanurzenie się na kilka metrów z instruktorem pozwala otrzymać pierwszą książeczkę nurka. Ciekawe ilu z absolwentów takich wakacyjnych kursów potrafi trymować skafander bez kamizelki wypornościowej , i ilu z nich potrafi płynąć pod wodą bez maski do nurkowania na samym ustniku.

Nie przez przypadek Projekt Foka skierowany jest do nurków instruktorów . Wielu nurków amatorów sam widok aparatu oddechowego skutecznie pozbawi chęci zejścia pod wodę …

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.