Pamiętali o ofiarach Sprawy Elbląskiej

Wczoraj na skwerze i pod obeliskiem odbyły się uroczystości upamiętnienia ofiar i wydarzeń tzw. "Sprawy Elbląskiej".

List do zebranych na uroczystości skierował Gustaw Marek Brzezin marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, odczytał go Jan Bobek przewodniczący sejmiku województwa – To co wydarzyło się 68 lat temu, to ogromny cios w powojennej historii miasta wymierzony w mieszkańców. Coroczne spotkania przy pomniku pozwalają zachować pamięć o tych wydarzeniach – pisał m.in. Marszałek Brzezin

Sławomir Sadowski wicewojewoda warmińsko-mazurski wspominał kontekst historyczny, wprowadzania komunizmu w Polsce, który wiązał się z terrorem i represjami. Tak było również w 1949 roku podczas Spraw Elbląskiej – Trzeba było znaleźć winnych, wymuszano zeznania, bito i torturowano – mówił wicewojewoda Sadowski

Do zebranych zwrócił się również wiceprezydent Janusz Nowak:

– Wspominamy dziś ofiary stalinowskich represji, które w lipcu 1949 roku dosięgnęły także społeczność Elbląga. Miasta, do którego po II wojnie światowej zaczęli przybywać i zasiedlać je Polacy. W odbudowywanych z wielkim trudem Zakłady Mechanicznych, w nocy z 16 na 17 lipca 1949 roku, wybuchł pożar hali produkcyjnej nr 20. Próby zbadania przyczyn tego pożaru były pretekstem do zapoczątkowania represji, brutalnych przesłuchań i kar więzienia, których boleśnie doświadczyli Polacy przybywający do Elbląga z kraju i z zagranicy.

Cała akcja propagandowa, sądowa i prześladowcza zyskała miano „Sprawy Elbląskiej”. Ucierpieli zarówno pracownicy Zakładów Mechanicznych, ich rodziny, jak również osoby nie związane z największym elbląskim zakładem. Pod zarzutem sabotażu aresztowano ponad 200 osób, w różny sposób prześladowano około tysiąca mieszkańców. Składam dziś hołd wszystkim ofiarom tak zwanej „Sprawy Elbląskiej”. Nasza społeczność powinna pamiętać o tamtych wydarzeniach, będących gorzką lekcją funkcjonowania systemu stalinowskiego. Jednocześnie dziękuję wszystkim, którzy dziś zebrali się w tym miejscu, aby pochylić się z zadumą nad trudnym losem elblążan końca lat czterdziestych XX wieku.

W uroczystości uczestniczył pan Józef Olejniczak, jedna z ofiar ówczesnych represji oraz Grażyna Wosińska, autorka książki opisującej wydarzenia Sprawy Elbląskiej. Posterunek honorowy wystawili elbląscy żołnierze.

Wiązanki kwiatów pod obeliskiem złożyli, poseł na sejm RP Jerzy Wilk, Jan Bobek przewodniczący sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, w imieniu władz samorządowych miasta Janusz Nowak wiceprezydent Elbląga oraz radny Janusz Hajdukowski, który reprezentował przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Pruszaka, przedstawiciele służb mundurowych, radni Rady Miejskiej, środowiska kombatanckie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.