Oszustwo przez komunikator internetowy

Oszustwo przez komunikator internetowy

Czy pożyczymy znajomemu pieniądze gdy ten poprosi nas o przelew? Ofiarą oszusta stała się ostatnio elblążanka, która przelała kwotę 1000 złotych swojej znajomej. Kobiety rozmawiały przy pomocy komunikatora internetowego. W pewnym momencie rozmówczyni poprosiła o przelew na swoje konto. Kobieta wpłaciła pieniądze koleżance….

Chwilę później okazało się że… wcale nie rozmawiała ze swoją znajomą, a z oszustem, który włamał się na konto komunikatora i podszył się pod inną osobę. A że kobiety na co dzień rozmawiały ze sobą w ten sposób nie wydało się to podejrzane. Sytuację tę wykorzystał oszust.

– Podczas włamania na konto przestępca widzi w archiwum to z kim najczęściej rozmawiamy, widzi też samą historię rozmów – mówi policjant operacyjny wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. – Mając taką wiedzę podszywa się pod kogoś do kogo mamy zaufanie i prosi o pieniądze – Zwykle  ma być to przelew na konto.

Zdarza się, że sprawcy nie poprzestają na jednym wyłudzeniu. Gdy ofiara już raz zapłaci, często podejmowana jest druga lub nawet trzecia próba wyłudzenia i to nawet większej kwoty.

Dlaczego tak łatwo wpłacamy pieniądze? Ulegamy „magii” komunikatora i nie weryfikujemy tego z kim rozmawiamy, ponieważ robimy to tak często, że nawet nie przypuszczamy, że pod tą ikoną może kryć się ktoś zupełnie inny i obcy. Jeżeli więc ktoś ze znajomych poprosi nas o pieniądze poprzez komunikator internetowy… bądźmy podejrzliwi. Wspomniane panie wymienione na początku artykułu również zorientowały się, że coś jest nie tak, bo sprawca chciał jeszcze kwoty 2000 złotych. Kobiety skontaktowały się telefonicznie i wtedy okazało się, że jest to oszustwo. Sprawa została zgłoszona na policję.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.