G.Wierzbicki Body Show 2018

Dzisiaj w godzinach 17:00 – 23:00

Zdjęcie użytkownika G.Wierzbicki Team.

 

Galeria El gości dziś kolejną edycję G. Wierzbicki BODY SHOW. Ktoś komu nie bardzo kojarzy się kulturystyka ze sztuką może zadać pytanie czy instytucja kultury winna gościć takie wydarzenia ? Pytanie tego rodzaju warto postawić choćby w związku z nominacją Piotra Żuchowskiego do rady artystycznej Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Kultura bez odbiorców umiera, a Piotr Żuchowski jak mało kto bardzo konkretnie potrafi zapytać nie tylko co zamierzamy zrobić ale i dla kogo zamierzamy to zrobić. I to jest wartość w trudnych finansowo czasach bezcenna.

Jednym z Artystów urodzonych w Elblągu jest Jan Zamorski

imgJan Zamorski jest rzeźbiarzem łączącym tradycję ze współczesnością. Tradycyjnie nawiązuje do najważniejszego nurtu rzeźby figuratywnej, wprowadzając odniesienia – formalne bądź symboliczne – do współczesności.

Urodzony w 1966 w Elblągu w wojskowym szpitalu. Wychowanek milicyjnego przedszkola we Wrocławiu.

Studiował rzeźbę we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP), dyplom w 1992 r.

Zaraz po dyplomie, poza pracą twórczą, zajął się organizacją Międzynarodowego Sympozjum Rzeźby „Tuzin-Dozen”, wspomagany stypendium Fundacji Księcia Walii.

Uczestnik wielu Sympozjów Rzeźbiarskich w Europie, autor wielu rzeźb zdobiących europejskie miasta, w tym także Wrocław. Jeden z autorów rzeźb prezentujących województwo dolnośląskie na EXPO 2000. Prace w kolekcjach muzeów we Wrocławiu, Wałbrzychu, Panewezys (Litwa), Lucenec (Słowacja), Fuping (Chiny).

Tworzy w kamieniu, brązie, drewnie i głównie w ceramice. Duże figury, tworzone najczęściej w fabrykach ceramicznych, są wypalene na wysokie temperatury (ponad 1300 st. c), przez co są odporne na warunki pogodowe. Często łaczy ceramikę z metalem lub kamieniem.

Zajmuje się także rzeźbą portretową (w niektórych postaciach sportretował żyjące osoby) i użytkową – np. rzeźby kominki typu meksykańskiego.

 

O tym artyście mało kto w Elblągu pamięta,  a jest jednym z tych którzy wiedzą że rzeźba wymaga modela, a ciało modela lub modelki  wymaga modelowania.

 

www.festivaldellarte.eu/pl/jan-zamorski.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.