CZYM JEST COACHING?

CZYM JEST COACHING?

Zapraszam Państwa do cyklu artykułów motywacyjnych. Dowiemy się jak, żyć żeby nie zwariować, jak wyznaczać cele, jak planować, Jak zarządzać czasem. Te i wiele innych artykułów z serii coaching – mentoring umili państwu czas czytania i zachęci do działania w wytyczanych celach.

Pierwszy artykuł chcę poświęcić zrozumieniu czym tak naprawdę jest coaching i skąd wziął swoje korzenie.

Żeby zrozumieć słowo „coaching” i skąd ono pochodzi, jaką rolę i funkcję spełnia w dzisiejszych czasach chcę zacząć od etymologii pochodzenia słowa „coaching”.

Wszystko zaczęło się od węgierskiej miejscowości zwanej Kocs. Za panowania króla Macieja Korwina w XV wieku, rzemieślnicy zajmujący się wyrobem drewnianych wozów i sań, zwani po prostu Kołodziejowie, zaczęli budować wygodne pojazdy kołowe zwane „kocsi”. Nazwa pojazdu stała się szybko popularna w całej Europie. Z czasem słowo stało się popularne w języku angielskim jako „coach”, niemieckim „Kutsche”, czy francuskim „coache”, a „coaching’iem” nazywano samą usługę przewożenia pasażerów.

Wszystko jednakże ulega ewolucji, także słowo „coaching” zaczęło przybierać inną formę jego znaczenia. Siłą rzeczy i całego procesu słownego w XIX wieku słowem „coaching” zaczęto opisywać pracę nauczycieli, którzy przygotowywali uczniów do egzaminów. Początki dzisiejszego rozumienia tego słowa możemy zawdzięczać Timothy Gallwey’owi. Timothy był kiedyś sportowcem, jest autorem szeregu książek, w których określa nową metodologię coachingu i rozwoju w różnych sferach życia. W 1974 roku ukazała się książka jego autorstwa zatytułowana „The Inner Game of Tenis”. W książce podzielił się poglądem, że najlepszą drogą do sukcesu jest zadawanie odpowiednich pytań, które pomogą graczowi znaleźć drogę i odpowiedź korzystając z własnego doświadczenia. Timothy był trenerem tenisa i uważał, że każdy gracz musi najpierw stoczyć swoja wewnętrzną walkę zanim wyjdzie na kort życia.

Moja krótka definicja coachingu: „Praca z ludźmi, jako równymi sobie partnerami i ukierunkowanie ich na poprawę jakości i efektywności zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Moim celem jako coacha jest praca nad tym, aby osoba rozwinęła swój potencjał, definiując go w swój jedyny i niepowtarzalny sposób”.

Istnieją ważne zasady, które chcę opisać – zasady te pomagają odróżnić coaching od innych dyscyplin:

  • Klient jest źródłem zasobów – każda osoba posiada zasoby, dzięki którym może rozwiązać swój problem. Należy pamiętać, że coach nie daje rad, coach zadaje odpowiednie pytania, dzięki którym pobudza klienta do odpowiedniego rozwiązania. Często ludzie myślą, że przychodząc do coacha otrzymają od niego rozwiązanie, radę – oczywiście otrzymają, ale tylko i wyłącznie przydatne informacje, z których mogą ale nie muszą skorzystać.
  • Poprzez odpowiednie pytania, stawiane wyzwania i wsparcie coach sprawia, że klient zaczyna korzystać z własnych zasobów – należy sobie zdać sprawę, że „coach” dający rady daje do zrozumienia, że wie lepiej oraz że jesteś osobą podległą. Zadaniem coacha jest zadawanie odpowiednich pytań, a dzięki procesowi klient będzie budował własne zasoby. PAMIĘTAJMY: COACH NIE DAJE RAD.
  • Coaching dotyczy całej osoby, od jej przeszłości, teraźniejszości, a skończywszy na przyszłości. Jednakże należy wiedzieć, że coaching nie jest psychoanalizą, należy w coachingu rozpoznać czy osoba ma traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa, a jeżeli chciałaby nad nimi pracować – no cóż, coach nie powinien się takim tematem zajmować, tylko odpowiednio pokierować do poradni psychologicznej lub na odpowiednią specjalistyczną terapię.
  • To klient wybiera temat – w coachingu nie ma ustalonego tematu, temat sesji zawsze powinien pochodzić od klienta. Natomiast gdy dany zakres tematyczny zostanie wyczerpany, coaching powinien zostać przerwany, aż do momentu gdy pojawi się następny aspekt do omówienia. Tym różni się coaching od nauczania.
  • Coach i klient są sobie równi i maja do siebie obopólny szacunek. Nie można oceniać w coachingu, to jest bardzo ważna zasada, a jeżeli obie ze stron nie poczują do siebie sympatii, sesja nie powinna być kontynuowana.
  • Celem coachingu jest zmiana i działanie – zadaniem coacha jest pomóc w osiągnięciu efektywności klienta.

Jest to pierwszy artykuł, w którym chciałam przybliżyć terminologię słowa „coaching”, natomiast musimy pamiętać, że bardzo ważna w życiu jest świadomość naszych przekonań i ograniczeń oraz uświadomienie sobie naszych wartości, bo należy pamiętać jedno – mogą Ci zabrać dobytek, rzeczy materialne, natomiast naszej wiedzy i naszych umiejętności nikt nam nie zabierze.

Zapraszam już niebawem do kolejnego artykułu.

Jeżeli chcesz, żebym przybliżyła temat, na którym Ci zależy, napisz do mnie.

Email: motywacja.sylwia@gmail.com

Sylwia Ostrowska Coach – zapraszam na indywidualna sesje coachingową.

O mnie:

Wolność, to droga do sukcesu. Trzymam się tego stwierdzenia, ale nie zawsze tak było. Moją wolność poczułam i zrozumiałam dopiero po czterdziestce. Pracując w korporacji, dusiłam się i to tak bardzo, że bolało. Dopiero szkolenia i samorozwój, pozwoliły otworzyć mi oczy i spojrzeć w głąb mojej duszy. Teraz osiągnęłam szczęście, zadowolenie i spokój. Jestem coachem i doradcą zawodowym, a moje doświadczenie osobiste i zawodowe, może pomóc także Tobie.

Moje motto: „Obserwuj wszystko. Staraj się jak najwięcej kontrolować. Popraw się odrobinę” (Papież Jan XXII)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.