Chłopcy z plakatu na sztalugach Martyny Zaradkiewicz

Kolejna odsłona wystawy „Narcyz”, tym razem w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Martyna Zaradkiewicz, autorka wystawy „Narcyz” przeniesienie nas do krainy po drugiej stronie lustra.

CSE „Światowid” zaprasza na wernisaż tej niezwykłej wystawy ” Martyny Zaradkiewicz, który odbędzie się w niedzielę, 25 marca, o godz. 12.00 w Galerii Nobilis. Na wystawie, zaprezentowany zostanie malarski cykl obrazów, opowiadający o Narcyzach. Podczas wernisażu artystka planuje przeprowadzić performance. Wystawa będzie dostępna do końca kwietnia 2018 r. Wstęp bezpłatny.

Świat po drugiej stronie lustra, to świat pozornie idealny, bardziej przypominający niestabilną scenografię teatralną niż bezpieczną przystań. Zgłębiając temat, szukam powiązań między interpretacją mitu o pięknym młodzieńcu – osobowością narcystyczną i kwiatem. Najważniejszą sceną legendy jest dla mnie moment, gdy Narcyz umiera zakochany we własnym odbiciu. Początkowo nie rozpoznając się, widzi nieznajomego chłopca, jednak gdy uświadamia sobie, że patrzy na własne odbicie – zauroczenie nie mija, cierpi czerpiąc przyjemność z idealnej wizji siebie samego. Umiera zamieniając się w kwiat”.

Martyna Zaradkiewicz

Ta wystawa jest o doskonałości i wyjątkowości. O tym co może się wydarzyć, gdy pozornie kochamy samych siebie. O prywatnych fascynacjach ideałami, procesie ich wzmacniania i obumierania. O osobowości naszych czasów, codziennej grze i kontroli. Z pokazywanych instalacji i prac Martyny Zaradkiewicz tworzą się kolejne wnioski. Rozpadające się ideały o narcystycznym pięknie, systemie, życiu. Promocja wzorców gwałtownej konsumpcji powoduje potrzebę posiadania i statusu, a zmagania wolnorynkowej kultury sprzyjają produkcji narcyzów, których wyciska się do ostatniej kropli krwi. Czy Narcyzowi uda się odnaleźć tożsamość prawdziwą – niedającą się zakwestionować, niewymagającą lustra…?”

Monika Muszyńska, historyk sztuki

Martyna Zaradkiewicz

Współwłaścicielka Galerii Sztuki Tętno we Wrocławiu, malarka, działaczka, artterapeuta, nauczyciel. Dyplom na Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, 2013. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych, chętnie angażuje się w akcje i projekty artystyczne.

 

Od Redakcji – „chłopcy z plakatu” albo „mężczyźni metroseksualni” to coraz liczniejsza grupa mężczyzn której przedstawicieli widać nie tylko w solariach czy siłowniach, ale i na ulicach.

Kwestią dyskusji jest definicja kim jest mężczyzna i kiedy narcyz przestaje być mężczyzną, a staje się czymś w rodzaju efemerydy niedookreślonej etiologii. W XXI wieku mamy trochę zmian – pierwsza z nich to technologia, dzięki której lustro zastępuje obiektyw aparatu lub kamery , a „obiektem pożądania” staje się nie obraz w lustrze, ale wizerunek na istagramie czy facebooku.

 

 

Ale świat po drugiej stronie lustra istnieje od zawsze. Świat za lustrem to świat gdzie inaczej płynie czas i gdzie nie ma problemów życia codziennego. Japońska bajka z VIII wieku o Urashima Tarō czy Alicja z jej Królikiem Wielkanocnym to niektóre przykłady świadczące o tym że w lustrze chcemy widzieć swoje idealne wcielenie i zakładamy że za nim, czeka na nas idealny świat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.