Kochając słowa

Wiersz „Sen” Mirona Białoszewskiego i fragment prozy Margaret Atwood „Kocie oko” w tłumaczeniu Magdaleny Konikowskiej zdaniem jury było najlepiej zaprezentowanym słowem podczas tegorocznej edycji XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?”. Recytująca je Dorota Iwanicka ze Świdnika zdobyła Grand Prix.

Dzisiaj (18marca) festiwal zakończył koncert laureatów oraz recital Piotra Machalicy pt. „Mój ulubiony Młynarski”. Koncert laureatów rozpoczął się nietypowo – na scenie pojawił się z gitarą jeden z jurorów, Jarosław Jar Chojnacki, który wykonał dwa utwory: „Pieśń jesienną” i „Pomarańcze w Jeruzalem”.

– Dziś jestem tu jako juror, ale jestem także laureatem tego konkursu, dlatego kiedy organizatorzy zaproponowali mi dzisiejszy występ, zgodziłem się – powiedział przed koncertem.

Następnie zgromadzona w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu publiczność mogła usłyszeć recytatorów i wykonawców piosenki poetyckiej. Nie wszystkich, którzy brali udział w konkursie, ale tych, których dostrzegli jurorzy. Potem przyszedł czas na odczytanie werdyktu jury.

I tak oceniający uczestników: Dorota Koman, Monika Kowalczyk-Kogut i Jarosław Chojnacki po wysłuchaniu 17 recytatorów i 17 osób śpiewających poezję, zdecydowało o przyznaniu pierwszej nagrody w kategorii recytacja Bartoszowi Mazurkiewicz z Dębna, a w kategorii piosenka poetycka Dawidowi Gębali z Wrocławia (nagrody w wysokości 1500 zł).

Drugie miejsce wśród wokalistów zajął Szymon Brucki z Torunia, a trzecie ex aequo  Julita Zielińska z Lęborka i Kacper Przybyła z Poznania. Oceniający przyznali także dwa wyróżnienia (po 500 zł każde) Nikoli Krauze z Kwidzyna i Oktawii Bernaś z Ornety.

W kategorii recytacja jury przyznało dwie równorzędne drugie nagrody, które otrzymali Zuzanna Dąbrowska ze Skarżyska Kamiennej i Bartosz Kowalczyk z Drawska Pomorskiego, a także dwie równorzędne trzecie nagrody – Elżbiecie Jakóbczyk z Tomaszowa Mazowieckiego i  Natalii Nafalskiej z Rurzycy. Wśród recytatorów również wyróżnieni zostali Barbara Radzikowska ze Świdwina i Patryk Pawelec z Lublina.

Nagrodę specjalną otrzymała także zdobywczyni drugiego miejsca w kategorii recytacja – z zestawem galanterii skórzanej ufundowanej przez firmę PATERS wyjechała z Elbląga Zuzanna Dąbrowska, a zwycięzca w kategorii piosenka poetycka, Dawid Gębala, otrzymał voucher pobytowy „Romantyczny weekend we Dwoje” w Hotelu Anders ufundowany przez Hotel Anders w Starych Jabłonkach. Ponadto nagrodę finansową w wysokości 1000 zł brutto ufundowaną przez Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego otrzymał zdobywca I miejsca w recytacji – Bartosz Mazurkiewicz.

Nagrodę GRAND PRIX XXII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” w wysokości 3.000 zł brutto ufundowaną przez Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina otrzymała Dorota Iwanicka ze Świdnika.

 

 

Wieczór  zakończył przeplatany opowieścią i poezją koncert Piotra Machalicy. Usłyszeć można była wyłącznie utwory, które wyszły spod pióra Wojciecha Młynarskiego – piosenki zarówno autorskie, jak i znakomite przekłady, które stały się ważną częścią polskiej kultury.

Organizatorem OFSS „…czy to jest kochanie?” było Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, współorganizatorami: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” zrealizowano przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląga.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.