Strażacy uczyli pierwszej pomocy

Strażacy uczyli pierwszej pomocy

28 maja 2017 roku funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, pracujący w JRG Nr 2 sekc. Michał Pawlyta i sekc. Jerzy Pawlyta przeprowadzili pierwsze otwarte szkolenie pod nazwą “Pierwsza pomoc dla wszystkich”.


Tematem spotkania była resuscytacja krążeniowo-oddechowa osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia. Duża część spotkania poświęcona była na ćwiczenia praktyczne. Uczestnicy nabyli umiejętność układania poszkodowanych w pozycji bocznej bezpiecznej oraz wiedzę jak pomóc osobie zadławionej. Podczas szkolenia używane były automatyczne defibrylatory zewnętrzne. W tej sprawie głos zabrał także pan Michał Missan, koordynator Działu Ratownictwa Medycznego, który jako radny jest zaangażowany w program powszechnego dostępu do defibrylacji. Gościem specjalnym ćwiczeń był mężczyzna, który ponad rok temu osobiście przeżył nagłe zatrzymanie krążenia. Jego wizyta  była namacalnym dowodem tego, jak istotne jest udzielanie pierwszej pomocy przez świadków zdarzenia (w tym przypadku żony i sąsiadki). Bez natychmiastowej reakcji  bohaterek prawdopodobnie mężczyzna by nie przeżył.

Cieszy zaangażowanie i chęć pogłębiania swojej wiedzy z zakresu pierwszej pomocy wśród mieszkańców naszego miasta i okolic.

Tego dnia podobne szkolenie odbyło się także w JRG nr 3 w Pasłęku. Szkolenie przeprowadził st. sekc. Adrian Olbryś oraz st. sekc. Piotr Dudycz.
Pamiętajmy, że zdobyte umiejętności mogą zostać wykorzystane podczas ratowania każdego z nas i naszych bliskich.

Już dziś planowane są kolejne szkolenia, zachęcamy do śledzenia strony internetowej KM PSP w Elblągu oraz KW PSP Olszyn.

KM PSP Elbląg

źródło: www.straz.elblag.com.pl

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.