Czad, smród i rak.

Czad, smród i rak.

Debata o czystym powietrzu to sprawa bardzo trudna i w żadnym razie nie można jej ograniczyć do sprawy działań Straży Miejskiej. Nie jest to też tylko problem lekarzy, zajmujących się naprawianiem tego, co składniki rakotwórcze wiszące w naszym powietrzu już zrobiły.


Tak naprawdę nikt nie zna sposobu na smog, którego na szczęście w Elblągu nie widać .

Problem jest jednak w tym że cząsteczek butaprazolu nie widać, ale nie przeszkadza im to rujnować zdrowia Elblążan, którzy tak na marginesie do wzrostu jego stężenia się przyczyniają.

 

Debata zorganizowana przez Radnego Zenona Lecyka, przedłużyła się bardzo i wielu jej uczestników nie dotrwało do końca. A szkoda, bo jak zawsze właśnie na końcu można było pewne rzeczy ocenić racjonalnie.

Świetnie przygotowany do Debaty był Antoni Czyżyk, który od wielu lat apeluje o ekologiczne patrzenie na Elbląg . Tym razem Pan Antonii pokazał urządzenia do pomiaru czystości powietrza dostępne już za 300 zł .

Przerażająca była prezentacja Dr n. med. Waldemara Bieńka a dokładnie dane jakie pokazano. Ile osób umiera w Elblągu z powodu zanieczyszczeń powietrza ? Około stu rocznie podsumował dane organizator spotkania Zenon Lecyk

Dane jakie pokazała krakowianka Daria Bieńkuńska pokazały trudną prawdę – stężenia zanieczyszczeń rosną wraz ze spadkiem temperatur i wraz ze śniegiem znikają z naszego powietrza.

Był też czas na wystąpienie przedstawicieli EPEC-u, którzy podzielili się pomysłami na promocję ciepła systemowego. Niestety jest też i zła wiadomość – ceny ciepła wzrosną ponieważ węgiel, którym opalana jest nasza lokalna ciepłownia – zdrożał o blisko jedną czwartą .

Była też rozmowa o dopłatach do wymiany pieców, które po raz pierwszy wprowadził Witold Wróblewski w roku 2017. Dotacje to kwota blisko 150 tyś zł i tylko warto przypomnieć że zaczęło się od kwoty 40 tyś zł, która wzrosła niemal czterokrotnie dzięki czemu dofinansowano wszystkie prawidłowo udokumentowane inwestycje.

Co nasz czeka ? Czy Pan Prezydent znajdzie w roku 2018 dotację do skupu butelek Pet które są jednym z najczęściej spalanych odpadów ? Czy powstaną mieszkania dla osób starszych gotowych na starość zamienić swoje zbyt duże ogrzewane piecami lokale na małe pokoiki z centralnym ogrzewaniem? Czy przedsiębiorcy inwestujący w instalacje CO dostaną w zamian do dyspozycji należące dotąd do lokatorów komórki na węgiel i zamienią je w miejsca pracy ? Czy uda się uszczelnić system obrotu odpadami z elbląskich stolarni ?

Wiele spraw i tylko kilkoro radnych.

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.